Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
22.01.2013 aktualizacja 22.01.2013

Kopanie norek myszy mają w genach

Myszy mają zakodowany w genach sposób kopania nor - wynika z badań opublikowanych przez pismo "Nature".

Biolodzy wiele uwagi poświęcają genom określającym fizyczne cechy zwierząt, jednak niewiele wiadomo na temat wpływu genetyki na budowane przez zwierzęta struktury, na przykład pszczele ule czy bobrze tamy.

Przedmiotem badań zespołu Hopi Hoekstry z Harvard University były myszy Peromyscus polionotus (ponad 300), których norki mają awaryjne wyjście, pozwalające umknąć na przykład przed wężem. Skrzyżowano je z gatunkiem Peromyscus maniculatus, którego norki są krótsze i bez zapasowego wyjścia.

Gdy potomstwo obu gatunków zaczęło kopać w specjalnie przygotowanych skrzynkach z ziemią, naukowcy wypełniali je poliuretanową pianką, uzyskując dokładne i łatwe do pomierzenia modele norek. Jak się okazało geny Peromyscus polionotus były dominujące - wszystkie mieszańce zbudowały długie norki z dwoma wejściami. W toku dalszego krzyżowania wyszło na jaw, że trzy regiony genetyczne odpowiadają za długość norki, a czwarty - za dodatkowe wejście.

Uzyskane wyniki wydają się potwierdzać koncepcję "rozszerzonego fenotypu", po raz pierwszy sformułowaną przez brytyjskiego biologa ewolucyjnego Richarda Dawkinsa. Zgodnie z nią, geny danego osobnika kontrolują nie tylko - jak się powszechnie uważa - wytwarzanie białek, ale też i różnorodne zachowania. Rezultaty badań mogą mieć odniesienia także do innych zwierząt oraz do ludzi - wygląda na to, że złożone zachowania mogą być regulowane przez prosty zestaw genów. (PAP)

pmw/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024