16.07.2019
PL EN
03.02.2013 aktualizacja 03.02.2013

Lody Grenlandii bardziej odporne na topnienie niż sądzono

Badania rdzenia lodowego z północno-zachodniej części Grenlandii wskazują na to, że grubość lodowca podczas ocieplenia w okresie interglacjału eemskiego zmniejszyła się jedynie o około 400 metrów, a jego całkowita objętość o 25 proc. - informuje tygodnik "Nature".

Interglacjał eemski był ciepłym okresem, który trwał od około 130 tys. do 115 tys. lat temu. Średnie temperatury były wówczas średnio o 8 stopni Celsjusza wyższe niż panujące obecnie, dlatego badaczy zaskoczyły stosunkowo małe rozmiary topnienia.

Klimatolodzy często wykorzystują dane na temat tego okresu jako model zmian klimatycznych zachodzących dziś. Z ich szacunków wynika, że kiedy poziom mórz podniósł się o 4-8 metrów, Grenlandia dostarczyła jedynie 2 metry. Oznacza to, że co najmniej połowa wody pochodziła wówczas z Antarktydy.

"Temperatury, jakie panowały w okresie interglacjału eemskiego osiągniemy prawdopodobnie w ciągu następnych stu lat. W regionie arktycznym ocieplenie następuje bardzo szybko. Podniesienie się temperatury na świecie o 2-3 stopnie Celsjusza może spowodować ośmiostopniowe ocieplenie na Grenlandii" - mówi Dorthe Dahl-Jensen z Uniwersytetu Kopenhaskiego.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019