29.02.2020
PL EN
20.02.2013 aktualizacja 20.02.2013

Ponad 2,4 miliona nazw w domenie .pl

Pod koniec 2012 r. w polskiej domenie narodowej .pl było zarejestrowanych ponad 2,4 mln aktywnych nazw. Polska pod względem liczby nazw w domenie krajowej zajmuje 6. miejsce w Unii Europejskiej - poinformowali we wtorek przedstawiciele instytutu badawczego NASK.

"W 2012 roku w domenie .pl zarejestrowano ponad 1 mln nowych nazw, co stanowi drugi wynik w historii polskiego rejestru" - poinformowali przedstawiciele NASK w przesłanym PAP komunikacie i zaznaczyli, że lepszy był tylko rok 2011. Wnioski te wynikają z publikacji „Rynek nazw domeny .pl. Szczegółowy raport NASK za czwarty kwartał 2012 roku”.

Jeśli chodzi o liczbę aktywnych nazw w domenie narodowej, Polska z ponad 2,4 mln nazw pod koniec 2012 r. zajęła 6. miejsce w Unii Europejskiej. Do Niemiec, które zajęły 1. miejsce, jest nam jednak jeszcze bardzo daleko - w domenie .de zarejestrowanych jest ponad 15 mln nazw, czyli ponad 6 razy więcej niż polskich. Nasz kraj goni jednak Francję (4. miejsce z ponad 2,5 mln nazw) i Włochy (5. miejsce z 2,48 mln nazw). Okazuje się jednak, że zdecydowanie wyprzedzamy jednak Hiszpanię, która zajęła 7. miejsce z ponad 1,6 mln nazw w domenie .es.

W rejestrze domeny .pl znajdują się nazwy rejestrowane na dwóch poziomach: bezpośrednio w domenie .pl oraz w domenach niższego poziomu - w domenach funkcjonalnych (np. .com.pl, .net.pl, edu.pl) i regionalnych (np. .waw.pl, .wroclaw.pl). Spośród wszystkich nazw aktywnych w DNS na koniec 2012 roku 68 proc. było nazwami zarejestrowanymi bezpośrednio w domenie .pl, 21 proc. w domenach funkcjonalnych, a pozostałe 11 proc. w domenach regionalnych.

Eksperci podają, że pierwszy kwartał 2012 roku okazał się najlepszy w historii rejestru pod względem liczby nowych nazw w domenie .pl. "Po dynamicznym wzroście z początku roku, kiedy rejestrowano rekordową liczbę blisko 3,5 tys. nazw dziennie, obserwowaliśmy stabilizację i zrównoważony rozwój rynku, czyli podobny trend jak w roku poprzednim - Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK. - 2012 rok był jednak dla nas szczególny ze względu na zakończenie wdrożenia protokołu DNSSEC. Był to bardzo ważny i jednocześnie skomplikowany projekt, w całości zrealizowany przez inżynierów z NASK i sfinansowany ze środków własnych instytutu. Dlatego cieszy nas rosnąca popularność tego rozwiązania. Liczymy, że obejmie jak największą liczbę domen i znacząco wpłynie ono na poprawę bezpieczeństwa internautów".

Z danych NASK wynika, że najwięcej nazw w domenie .pl zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim (24,34 proc.), śląskim (11,09 proc.) oraz wielkopolskim (9,16 proc.).

NASK jako ciekawostkę podało, że pod koniec 2012 roku średnia liczba znaków używanych w nazwach domeny .pl wyniosła 10. Najbardziej powszechne były nazwy 8 znakowe - w rejestrze było ich ponad 200 tys. Maksymalną liczbę znaków - aż 63 - miało 8 nazw w domenie .pl.

Raport dostępny jest na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020