Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
22.02.2013 aktualizacja 22.02.2013

Biblioteka Ossolineum została biblioteką naukową

Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zyskała status biblioteki naukowej. Dzięki temu będzie mogła korzystać ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i pozabudżetowych źródeł wspierających naukę, np. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

„Decyzję w tej sprawie podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wcześniej wniosek Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z siedzibą we Wrocławiu pozytywnie zaopiniowała Krajowa Rada Biblioteczna” – poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Babczyński.

Podstawą do korzystania ze środków MNiSW jest Ustawa o zasadach finansowania nauki. Zgodnie z nią, biblioteki naukowe mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na realizację zadań do Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Według Ustawy o bibliotekach naukowe biblioteki służą potrzebom nauki i kształcenia, zapewniając dostęp do materiałów bibliotecznych i zasobów informacyjnych niezbędnych do prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zawierających wyniki badań naukowych. Prowadzą też działalność naukowo-badawczą w zakresie bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych, a także w zakresie obsługiwanych przez nie dziedzin nauki.

Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Biblioteka Ossolineum) należy do najstarszych bibliotek w Polsce. "Na jej zasoby we Wrocławiu składają się: część kolekcji przewieziona po II wojnie światowej z historycznej siedziby we Lwowie oraz zbiory systematycznie uzupełniane i powiększane w okresie powojennym. Placówka gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały służące badaniom naukowym" - czytamy w komunikacie przesłanym przez MKiDN.

Obecnie zbiory liczą ponad 1,5 miliona woluminów, do których należą: druki pochodzące z XIX-XXI w., rękopisy, stare druki, kartografia, dokumenty życia społecznego oraz kopie mikrofilmowe i cyfrowe. Reprezentują one wiele dziedzin charakterystycznych dla tradycyjnego humanistycznego profilu instytucji, takich jak: historia, literatura czy słowianoznawstwo. Biblioteka kładzie ponadto nacisk na udostępnianie najnowszej literatury fachowej, systematycznie uzupełniając księgozbiór.

Biblioteka posiada zasoby kopii cyfrowych. Są to nie tylko kopie wykonane z własnych zasobów, lecz także skany zbiorów Ossolineum, które po 1945 r. pozostały we Lwowie i przechowywane są w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Digitalizacja zbiorów we Lwowie prowadzona jest przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich od 2004 r.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024