Ozdoby i ich wyobrażenia sprzed ponad 2 tys. lat na wystawie w Poznaniu

„Brązowe napierśniki i ich wyobrażenia na naczyniach” to tytuł kolejnej wystawy czasowej z cyklu „Bliskie spotkania z…”. Ekspozycję można oglądać do końca kwietnia w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Prezentowane są na niej wyjątkowe zabytki społeczności kultury pomorskiej sprzed ponad 2 tys. lat.

Na wystawie ukazane są piękne, oryginalne i wieloelementowe ozdoby, które występowały najliczniej na Pomorzu Wschodnim i w Wielkopolsce w okresie od V do III wieku p.n.e. Archeolodzy przypisują im szczególne znaczenie u pradziejowej społeczności. Na ekspozycji udostępniono dla zwiedzających napierśniki z Mrowina i z Podróżnej.

Oprócz nich eksponowane są popielnice twarzowe – naczynia z elementami twarzy ludzkiej, w postaci rytych lub nalepianych ornamentów.

Zatem widz ma okazję przyjrzeć się zarówno samym oryginalnym napierśnikom, jak i ich wyobrażeniom na naczyniach – informują poznańscy muzealnicy.

Napierśniki są pieczołowicie wykonanymi ozdobami. Składają się z bogato zdobionych pierścieni oraz spinających je klamr. Ornament geometryczny w postaci linii zygzakowatych, grup skośnych, poprzecznych, naprzemianległych kresek, trójkątów, rombów, jodełek i linii półkolistych jest rozmieszczony symetrycznie - od środka po zwężające się końce. Spinająca obręcze klamra ma kształt prostokąta, niekiedy lekko zwężonego pośrodku. Jest zdobiona licznymi otworami w kształcie trójkątów, kół, wycinków koła tworzących bogaty ażurowy ornament.

Oprócz naczyń i ozdób na wystawę składają się plansze ukazujące w artystyczny sposób poruszaną tematykę.

Kuratorami wystawy są Urszula Narożna-Szamałek i Barbara Kirschke. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu mieści się przy ul. Wodnej 27.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera