"Dziennik Polski": Naukowcy z Krakowa spojrzą w ciemne niebo Bieszczadów

Foto: Fotolia

Specjaliści z Politechniki Krakowskiej będą prowadzili badania w Parku Gwiezdnego Nieba – informuje "Dziennik Polski".

Park Gwiezdnego Nieba \"Bieszczady\" powołano do życia pod koniec minionego tygodnia w Lutowiskach. Memorandum o jego utworzeniu podpisały m.in. samorządy gmin Lutowiska i Komańcza, Bieszczadzki Park Narodowy, Lasy Państwowe, lokalne fundacje oraz uczelnie z Krakowa.

Opiekę naukową nad projektem będą sprawować pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Z kolei wiedzą i doświadczeniem związanym z astronomią wspierać park będą naukowcy z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Dzięki zaangażowaniu Politechniki Krakowskiej działać będą 3 stacje monitoringu zanieczyszczenia świetlnego – w Stuposianach (lub Lutowiskach), w Tarnawie Niżnej oraz na Przełęczy Wyżniańskiej – między Berehami Górnymi a Ustrzykami Górnymi.

\"Zamontowane zostaną w nich mierniki jasności nieba z kamerami, dzięki którym będzie widać zachmurzenie, mgły, przeloty tak zwanych obiektów jasnych, np. samolotów, satelitów, stacji kosmicznych, które mogą mieć wpływ na jasność nieba\" – mówi dr Tomasz Ściężor, miłośnik astronomii, fizyk z Wydziału Inżynierii Środowiska PK. (PAP)

tpo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera