Samokontrola ptasich móżdżków

Papugi kakadu są w stanie wstrzymać się ze zjedzeniem orzecha po to, aby otrzymać smaczniejszy kąsek. Świadczy to o tym, że ptaki przejawiają oznaki samokontroli, obserwowanej zwykle u zwierząt o większych mózgach - podała agencja Reutera.

Badacze dali kakadu białookim, pochodzącym głównie z Indonezji, orzechy, równocześnie pokazując im atrakcyjniejszy smakołyk będący poza ich zasięgiem. Jeśli ptaki nie dobrały się do orzechów przez 80 sekund, otrzymywały drugi przysmak.

"Tylko kilka, zwykle wyposażonych w duże mózgi zwierząt byłoby w stanie powstrzymać się od natychmiastowej konsumpcji pożywienia w oczekiwaniu na coś lepszego" - powiedziała autorka badania Alice Auersperg z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Ptaki dostały orzechy pekan i wszystkie z 14 osobników, które wzięły udział w badaniu, odczekało 80 sekund, aby dostać bardziej dla nich atrakcyjne orzechy nerkowca - wynika z opisu badania na łamach "Biology Letters".

Samokontrola u dzieci była studiowana w latach 70. na Uniwersytecie Stanforda w ramach eksperymentu z piankami. Dzieci dostały słodycze - pianki i powiedziano im, że otrzymają kolejne, jeśli wstrzymają się z jedzeniem przez kilka minut.

"Co ciekawe, dzieci, które były w stanie poczekać na nagrodę, wykazywały się większymi sukcesami w dorosłym życiu niż te, które zjadły pierwszą piankę od razu" - napisali w komentarzu do tamtego testu badacze z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Zdolność do takiej wymiany zależy od umiejętności powstrzymania impulsu zjedzenia pierwszego smakołyku. Wymaga też oceny wiarygodności oferenta i relatywnego kosztu nagrody - podkreślili badacze. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozciągliwa syntetyczna skóra pozwoli robotom czuć dotyk

  • Fot. Adobe Stock

    Kaszaloty mają bardziej złożony język komunikacji niż wcześniej sądzono

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera