26.05.2020
PL EN
22.03.2013 aktualizacja 22.03.2013

Wybitni sportowcy reagują szybciej na sytuacyjne zmiany

Utalentowani sportowcy szybciej reagują na zmiany sytuacyjne, są bardziej spostrzegawczy i skuteczniej wyłapują z otoczenia potrzebne informacje niż przeciętni ludzie - zawiadamia czasopismo "Frontiers in Psychology".

Badacze z University of Illinois (USA) porównali zdolności poznawcze najlepszych brazylijskich siatkarzy i osób, które nie zajmują się na co dzień sportem i odkryli, że zawodowi sportowcy osiągają lepsze wyniki w niektórych testach.

Siatkarze generalnie wykazywali się większym refleksem, potrafili szybciej przerzucać się z wykonywania jednego zadania na inne, szybciej zauważali niewielkie zmiany w zasięgu ich pola widzenia i łatwiej przychodziło im skoncentrowanie się na najważniejszej informacji oraz odrzucanie zbędnych danych.

"Odkryliśmy, że sportowcy mieli duże zdolności w zakresie szybkiego wyhamowania swojego działania, jeśli było to konieczne, co jest bardzo ważne zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu. Potrafili także szybciej niż zwykli ludzie wyłapać informację podczas pojedynczego zerknięcia i przerzucać się z zadania na zadanie. Różnice te były niewielkie, ale wciąż interesujące" - komentuje Arthur Kramer, badacz prowadzący.

Naukowcy stwierdzili także, że u sportowców zanikają różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami dotyczące szybkości reagowania i dokonywania umysłowych kalkulacji. Podczas gdy wśród zwykłych śmiertelników istnieje tendencja wskazująca na nieco gorsze wyniki u kobiet.

Jednym z testów, jakim zostały poddane osoby badane, było jak najszybsze wciskanie jednego z dwóch klawiszy na klawiaturze komputera w zależności od tego, jaka wskazówka pojawiła się na ekranie. Dodatkową trudność stanowiło polecenie powstrzymania działania, jeśli zaraz po wskazówce wystąpił charakterystyczny dźwięk.

Okazało się, że w tym zadaniu przeciętni ludzie szybciej naciskali klawisz, jeśli nie pojawił się dźwięk ostrzegawczy. Jednak sportowcy byli lepsi w wyhamowaniu swojego działania i powstrzymaniu się na czas od wciśnięcia przycisku, gdy nie było to wymagane.

Badacze uważają, że wolniejsze reakcje sportowców w jednym z wariantów tego testu są spowodowane zastosowaniem specyficznej strategii, która skłania ich do zaczekania na to, czy pojawi się dźwięk ostrzegawczy, czy nie, a dopiero późniejsze podjęcie decyzji o wciśnięciu klawisza.

Naukowcy nie wiedzą, czy efektywniejsze zdolności poznawcze sportowców w niektórych dziedzinach życia są wrodzone, czy nabyte.

"Intuicja podpowiada mi, że po trochu takie i takie" - stwierdza Kramer. (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020