Zaplamione Słońce

Na powierzchni naszej dziennej gwiazdy znajduje się aż dziewięć grup plam słonecznych - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

W ciągu ostatnich tygodni Słońce było dość spokojne. To niecodzienna sytuacja, bo przecież nasza dzienna gwiazda zbliża się do maksimum swojego 11-letniego cyklu aktywności. W ostatnich dniach wszystko wydaje się jednak wracać do normy.

Obecnie na powierzchni Słońca znajduje się aż 9 obszarów aktywnych, w których możemy obserwować plamy. Dzięki czemu liczba Wolfa, która określa aktywność Słońca, sięga wysokiego poziomu prawie 150.

Aż trzy obszary (oznaczone numerami AR1713, AR1718 i AR1719) zawierają w sobie na tyle dużo energii, że są w stanie popisywać się wybuchami klasy M. Dzięki czemu, szanse na to, że taki wybuch zobaczymy w ciągu najbliższej doby wynoszą aż 30 proc. (PAP)

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera