Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
09.04.2013 aktualizacja 09.04.2013

Od wtorku XVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Ponad 900 wydarzeń popularyzujących naukę przygotowanych przez pracowników nauki i studentów z kilku poznańskich uczelni i instytutów naukowych składa się na XVI Edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który we wtorek rozpoczyna się w Poznaniu.

"W tym roku mamy rekordową liczbę wydarzeń. Na trzy dni festiwalu przygotowaliśmy 928 wykładów, warsztatów, wystaw, pokazów, wycieczek, prezentacji, spektakli czy koncertów. To prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym" - poinformowała PAP Anna Młynarczyk koordynatorka festiwalu.

Poznański Festiwal jest dla mieszkańców Poznania i regionu wielkopolskiego platformą wymiany doświadczeń środowiska akademickiego z szerszym gronem odbiorców. Swoją ofertę prezentują wszystkie państwowe wyższe uczelnie i poznański oddział PAN. Festiwal potrwa do czwartku.

W ramach trzydniowego festiwalu informatycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN pokażą chętnym swoją serwerownię, gdzie będzie można zobaczyć z bliska superkomputery wykonujące obliczenia naukowe, systemy backupu oraz archiwizacji danych, a także zlokalizowane tam urządzenia węzła Polskiego Internetu Optycznego – PIONIER.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w czasie prezentacji "Krowa jak bioreaktor" pokażą jak zachowują się mikroorganizmy: bakterii, pierwotniaków i metanogenów uczestniczących w produkcji gazów.

Uniwersytet Medyczny przygotował m.in. "Kurs szycia chirurgicznego" podczas którego studenci pomogą uczestnikom opanować zasady posługiwania się sprzętem chirurgicznym i zapoznać się z technikami stosowania szwów chirurgicznych.

Wydział Biologii UAM zaprasza na warsztaty daktyloskopijne, których uczestnicy poznają typy linii papilarnych i techniki ujawnienia odciski palców z różnych powierzchni, w tym domowymi sposobami.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym podczas festiwalu będzie można dowiedzieć się jak zostać mistrzem wystąpień publicznych, oraz jak rozpoznać ekologiczne opakowanie.

Pomysł organizacji corocznych świąt nauki pojawił się w 1988 roku w Edynburgu, a w Poznaniu po raz pierwszy został podjęty w 1998 roku.

PAP - Nauka w Polsce

kpr/ ls/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024