Dzień odkrywców – Czwarty Interaktywny Piknik Wiedzy w Rzeszowie

Jak jest zbudowany ludzki mózg i ile jest w nim neuronów, co to jest genetyka, jak smakuje jedzenie kosmonautów – m.in. na takie pytania będzie można znaleźć odpowiedzi podczas Czwartego Interaktywnego Pikniku Wiedzy, który odbędzie się w sobotę w Rzeszowie.

W czasie pikniku około 200 animatorów i edukatorów zaprezentuje eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki i techniki. Swoje stoiska otworzy prawie 50 wystawców z całej Polski; będą to uczelnie, koła naukowe, firmy, stowarzyszenia i szkoły.

W tym roku miasteczko piknikowe, zlokalizowane w centrum Rzeszowa w okolicach Zamku, podzielone zostanie na trzy dzielnice: Piknik Południowy, Piknik Centralny i Piknik Północny. Każda z tych dzielnic składać się będzie z innych obszarów tematycznych.

Największa liczba wystawców i obszarów tematycznych znajdzie się na Pikniku Południowym. W ulokowanej tam Alei Życia poświęconej biologii i chemii będzie można zobaczyć m.in. preparaty z mózgami różnych zwierząt, modele anatomiczne, pokazy reakcji chemicznych. Zainteresowani dowiedzą się też, jak jest zbudowany mózg i z ilu neuronów się składa, jak przebiegają procesy myślowe oraz czy można słyszeć kolory lub widzieć dźwięki, a także ile petabajtów pamięci musiałby mieć komputer, który dorównałby mózgowi człowieka.

Zwiedzający Trakt Robotyczny zapoznają się ze światem robotów, maszyn i ich możliwościami, zobaczą także symulatory zderzeń i dachowania pojazdów, a na Placu Przestrzeni obejrzą eksponaty związane z techniką lotniczą, nowoczesnymi silnikami, samolotami i śmigłowcami. Nie zabraknie tam też pokazów i zabaw związanych z aerodynamiką i jej zastosowaniem w lotnictwie. Szczególną atrakcją będzie prezentacja prawdziwego szybowca PW-6 oraz modeli samolotów na Lotniczych Błoniach.

Tuż obok zaprezentują się wystawcy związani z tematyką kosmosu. Pokażą teleskopy, pamiątki misji kosmicznych, pojazdy i modele rakiet, satelity. Chętni będą mogli tam spróbować jedzenia kosmonautów - które w większości ma wilgotną i lepką konsystencję - jak np. gotowane jajka, puddingi, potrawki, zupki, które trzymają się widelca i nie odlatują.

Z kolei największą powierzchniowo dzielnicą imprezy będzie Piknik Centralny. Tworzyć go będą: Elektrostrada, Park Cywilizacji oraz Skwer Uniwersytecki. W Parku Cywilizacji znajdą się stoiska archeologiczne, pokazywane tam będą też rekonstrukcje historyczne, pokazy sztuki, kaligrafii, garncarstwa i animacji oraz edukacyjne zabawy dla najmłodszych. Przy sprzyjającej pogodzie dodatkową atrakcją będzie możliwość uniesienia się z ziemi w balonie.

Część Elektrostrada poświęcona zostanie elektryczności i jej znaczeniu w życiu człowieka. Chętni będą mogli wejść do wirtualnej jaskini czy dowiedzieć się, jak wytwarzana jest energia elektryczna.

Na terenie Pikniku Północnego znajdzie się Plac Atomów ze stoiskiem Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa i ze sceną, na której odbywać się będą pokazy lub konkursy z nagrodami, oraz Aleja Edukacji, gdzie po raz pierwszy udostępniona zostanie Interaktywna Wystawa „Jak i Dlaczego” składająca się z interaktywnych eksponatów edukacyjnych, obrazujących zagadnienia związane z matematyką, fizyką, techniką oraz człowiekiem.

Czwartej edycji pikniku towarzyszyć będzie spotkanie z genetykiem i mikrobiologiem prof. Adamem Jaworskim z Uniwersytetu Łódzkiego, który podczas wykładu „Genom człowieka” zaprezentuje zagadnienia związane z genetyką, odkryciami i zastosowaniem wiedzy o ludzkich chromosomach. Wyjaśni m.in. co to jest genetyka i do czego służy, jak bardzo i dlaczego różnimy się między sobą, czym różni się genom jądrowy od mitochondrialnego i w jaki sposób kodowane są białka.

Organizatorami Dnia Odkrywców - Czwartego Interaktywnego Pikniku Wiedzy są: Stowarzyszenie ExploRes, firma Polimedia i Polskie Radio Rzeszów przy udziale Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Impreza objęta została patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nauki Kopernik, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz kanału telewizyjnego Discovery Science.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ mrt/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera