Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
16.06.2013 aktualizacja 16.06.2013

Tłumy warszawiaków na Pikniku Naukowym przy Stadionie Narodowym

Tysiące warszawiaków korzystało z atrakcji 17. Pikniku Naukowego, który w sobotę odbywał się przy Stadionie Narodowym w Warszawie. Czekały na nich pokazy robotów, gry terenowe, naukowe doświadczenia, np. wykonanie naszyjnika z własnym DNA.

Piknik po raz pierwszy zorganizowano wokół Stadionu Narodowego. W rozstawionych tam namiotach można było zobaczyć ponad tysiąc pokazów. Atrakcji nie zabrakło aż do wieczora, bo w największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej, uczestniczyło około 200 instytucji z Polski i ponad 20 krajów świata.

„W ostatnich latach na Piknik przychodziło około 100 tys. osób. Patrzę na to, co się dzieje, i nie widziałem dotąd takich tłumów. Myślę, że w tym roku będzie więcej. Stadion Narodowy ma swoją magię” – ocenił w rozmowie z PAP jeden z pomysłodawców Pikniku i dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK) Robert Firmhofer.

Tegorocznemu Piknikowi – organizowanemu przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik - towarzyszyło hasło „Życie”. „Możemy tu zobaczyć życie na poziomie makro – nas ludzi, ale też na poziomie mikro – genetycznym i molekularnym. Jest bardzo dużo doświadczeń związanych z genetyką” – powiedział dyrektor CNK.

Nie brakowało pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych czy humanistycznych. Można było dowiedzieć się, co sprawia, że diody LED-y są najbardziej efektywną technologią oświetleniową, a także stworzyć wyposażony w nie lampion. Pamiątką z Pikniku mógł być wykonany własnoręcznie naszyjnik z probówką, w której znalazło się nasze… DNA. Zainteresowani kryminalistyką mogli samodzielnie zabezpieczyć odciski linii papilarnych oraz wziąć udział w konkursie z wiedzy na ten temat.

Pasjonaci astronomii mogli dowiedzieć się, jak wysokie jest ryzyko zagrożenia życia na Ziemi przez uderzenie asteroidy; które materiały, znane z codziennego życia, powstały na potrzeby pojazdów kosmicznych, a także obejrzeć niektóre z tych ostatnich.

Zadowoleni mogli też być miłośnicy robotów, które można tu było spotkać niemal na każdym kroku. Były samodzielnie patrolujące przestrzeń pojazdy latające, roboty wykorzystywane przy pracy w przestrzeniach niedostępnych dla człowieka oraz zdalnie sterowane samochody.

Oprócz polskich naukowców w Pikniku brali udział uczeni z zagranicznych ośrodków naukowych. Jednym z nich był Derek Fish z Republiki Południowej Afryki, który na co dzień pracuje z dziećmi ze slumsów. Jest wielkim „fanem” Marii Skłodowskiej-Curie, o której opowiada afrykańskim dziewczętom. W Warszawie przy pomocy akordeonu i palnika gazowego tłumaczył fizykę dźwięku.

„Na Piknik przygotowałem pokazy o muzyce. To dlatego, że dzieci, z którymi pracują w Afryce, są bardzo muzykalne. Przygotowałem więc pokaz o dźwiękach, harmonii, akustyce. Używamy przy tym instrumentów muzycznych znanych afrykańskim dzieciom” – powiedział PAP Derek Fish.

Swoje naukowe show zaprezentował na niej również m.in. brytyjski magik, komik i popularyzator nauki Matt Pritchard.

„W tym roku podnieśliśmy standard Pikniku. Stanowiska są znacznie obszerniejsze, deszcz nam niestraszny, bo jest gdzie się schronić. Podnieśliśmy też jakość pokazów. Uczestnicy przygotowują je przez niemal pół roku, a później oceniane są przez komisję w Centrum Nauki Kopernik” – powiedział Firmhofer.

Pierwszy Piknik Naukowy w Warszawie odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. „17 lat temu, kiedy zaczynaliśmy prace nad pierwszym Piknikiem, pomyślałem sobie: nie, to nie może być jakieś małe, skromne zdarzenie. Nikt tego nie zauważy, musimy zrobić coś na dużą skalę. Na pierwszym Pikniku było więc około 17 namiotów, 17 instytucji i przyszły 3 tysiące osób. Wtedy byłem bardzo dumny. Nawet nie mogłem zamarzyć, że impreza rozrośnie się do takich rozmiarów” – przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor CNK.

W 2005 Komisja Europejska wyróżniła Piknik Naukowy jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

PAP  - Nauka w Polsce

ekr/ abr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024