Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
03.07.2013 aktualizacja 03.07.2013

Zakażonych HIV trzeba leczyć wcześniej

Wcześniejsze leczenie większej liczby osób zakażonych wirusem HIV mogłoby do roku 2025 zapobiec 3 milionom zgonów oraz 3,5 miliona nowych zakażeń – ogłosili przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podczas konferencji w Kuala Lumpur (Malezja).

W skali całego świata takie zmiany kwalifikowałyby do leczenia 26 milionów osób – obecnie jest to 16,7 miliona, przy czym niemal 10 milionów leczonych jest środkami antyretrowirusowymi.

Argumentem za zmianami są wyniki najnowszych badań klinicznych. Wykazały one, że wcześniejsze leczenie osób z HIV nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo postępu choroby, ale także obniża ryzyko zakażenia innych osób.

Bardzo wczesne leczenie może nawet doprowadzić do „funkcjonalnego wyleczenia”. W tym roku wykazano, że zakażone niemowlę oraz grupa osób dorosłych dzięki wczesnemu leczeniu nie mają już w organizmie aktywnego wirusa.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi rekomendacjami WHO, leczenie HIV nie powinno się rozpoczynać, zanim liczba limfocytów CD4 we krwi nie spadnie poniżej 350 w milimetrze sześciennym. To właśnie CD4 są niszczone przez wirusa HIV. To znaczy, że obecnie spośród 32 milionów zakażonych do leczenia kwalifikuje się tylko zaledwie 16,7 miliona.

Nowe zalecenia podwyższają graniczną liczbę limfocytów CD4 do 500 na mililitr. W takim stadium układ odpornościowy jest nadal silny, ryzyko postępu choroby spada o 50 do 60 proc., a zakażenia innych osób - o 96 proc.

Ekspertów WHO skłonił do skorygowania zaleceń przegląd 24 badań, przy czym kluczowe znaczenie miało badanie HPTN-052, z którego wynikało, że w związkach, w których jeden z partnerów był zakażony HIV wcześniejsze leczenie zmniejszało ryzyko zakażenia drugiej osoby.

Skuteczność wcześniejszego leczenia wydaje się wynikać z szybkiej eliminacji wirusa z krwi. W ciągu trzech do sześciu miesięcy u 80 proc. osób poziom wirusa spada do niewykrywalnych wartości.

WHO zaleca także zniesienie wszelkich ograniczeń dotyczących zawartości wirusa we krwi w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci poniżej 5. roku życia, a także osób, które oprócz wirusa HIV zakażone są również gruźlicą czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Ocenia się, że po wprowadzeniu w życie nowych zaleceń koszty leczenia wzrosną globalnie o 10 proc, jednak po roku 2025 zarówno liczba zakażeń, jak i koszty zaczną gwałtownie spadać.

Zdaniem specjalistów w ciągu ostatnich 10 lat globalny program leczenia HIV ocalił życie 4,2 miliona ludzi i zapobiegł zakażeniu 800 000 niemowląt. (PAP)

pmw/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024