Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.07.2013 aktualizacja 15.07.2013

Mięśnie działają wielostronnie

Wbrew dotychczasowym poglądom, wytwarzana przez włókna mięśniowe siła nie ma od razu jednego kierunku – informuje pismo ” Proceedings of the Royal Society B.

Jak wiadomo od lat, podczas skurczu mięśnia włókna białka aktyny wsuwają się pomiędzy włókna miozyny. Dotychczas uważano, że w skali całego mięśnia zjawisko to przypomina działanie siłownika hydraulicznego czy lin, czyli że cała wytwarzana siła działa w jednym kierunku.

Tymczasem, jak wykazali naukowcy z University of Washington (USA), wytwarzana przez oddziaływanie włókien siła może działać w wielu kierunkach, pod kątem. Gdy mięsień się kurczy, poszczególne włókna aktyny i miozyny rozsuwają się na boki, a wytwarzana siła zaczyna działać pod kątem. Dopiero oddziaływanie całej sieci włókien daje sumaryczną siłę skierowaną w jednym kierunku. Mechanizm ten dotyczy nie tylko dużych mięśni szkieletowych, ale wszystkich mięśni – w tym także sercowego.

Odkrycie może zainteresować zarówno chcących maksymalnie rozwinąć mięsnie kulturystów, jak i lekarzy zainteresowanych leczeniem chorób serca.

Jak zaznaczył jeden ze współautorów, Michael Regnier, zrozumienie sił wytwarzanych przez otaczające serce włókna mięśniowe podczas skurczu serca ma duże znaczenie, ponieważ siły działające promieniowo i w długiej osi mogą być osłabiane w różny sposób, zależnie od podłoża patologii.(PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024