Lodowce chronią szczyty przed erozją

Fot. PAP/EPA/ GIGI IORIO 10.07.2003
Fot. PAP/EPA/ GIGI IORIO 10.07.2003

Jak wynika z przeprowadzonych w Alpach badań, lodowce nie tylko nie niszczą górskich szczytów, ale wręcz chronią je przed erozją jak zabezpieczająca powłoka - informuje pismo „Earth and Planetary Sciences Letters”.

Francuscy naukowcy z zespołu Cécile Godon (Universite de Savoie) prowadzili badania nad erozją na przykładzie Mont Blanc (4810 metrów nad poziomem morza) – najwyższego szczytu Europy Zachodniej. Prace dotyczyły przede wszystkim lodowca Bossons, spływającego z północnego zbocza góry w kierunku miasta Chamonix.

Porównywano rumowiska skalne poniżej lodowca Bossons oraz ilość materiału skalnego niesionego przez strumienie i gromadzącego się na terenie wolnym od lodu. Jak się okazało, w najwyższych partiach góry przymarznięty do skały lód nie odgrywał istotnej roli w procesie erozji. Natomiast wystawiona na działanie deszczu i wody odsłonięta skała była niszczona 10 razy szybciej niż pokryta lodem. Zatem lodowiec raczej chroni przed erozją niż ją powoduje.

Uzyskane dane mogą tłumaczyć dużą wysokość szczytów Alp, które na skutek tektonicznej kolizji Europy I Afryki wypiętrzają się mniej więcej o milimetr rocznie. Wolne od lodowców obszary szybciej ulegają erozji, podczas gdy szczyty „zużywają się” wolniej. Na całym świecie górskie lodowce – zwłaszcza położone na mniejszych wysokościach – kurczą się na skutek zmian klimatycznych. Na przykład tegoroczne raporty mówią, że lodowce otaczające Mount Everest w Himalajach (8848 metrów nad poziomem morza) straciły w ciągu ostatnich 50 lat więcej niż jedną ósmą powierzchni, zaś linia wiecznego śniegu przesunęła się w górę o 180 metrów. Takie zmiany mogą po pewnym czasie zmienić kształt najwyższych gór świata.

Oprócz globalnej walki z ociepleniem, podejmowane są także lokalne próby walki z topnieniem lodowców. Na przykład w ubiegłym roku Niemcy przykryli część 2962-metrowego Zugspitze, swojego najwyższego szczytu górskiego, plandekami, aby chronić lodowiec przed stopieniem.(PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera