Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
03.10.2013 aktualizacja 03.10.2013

Prestiżowy konkurs dla studentów architektury

Studenci architektury mogą wziąć udział w szóstej edycji międzynarodowego konkursu: International VELUX Award (IVA) 2014. Pula nagród w konkursie wynosi 30 tys. euro. Rejestracja trwa do 3 marca 2014 roku.

Konkurs odbywa się co dwa lata od 2004 roku i jest skierowany do studentów wydziałów architektury z całego świata. Motyw przewodni konkursu – „Light of Tomorrow” – ma zachęcać do różnorodnych interpretacji zagadnienia, zgłębiania sposobów wykorzystania światła dziennego w architekturze zgodnie z zasadami estetyki, funkcjonalności oraz zrównoważonego rozwoju.

Studenci mogą się zgłaszać indywidualnie lub zespołowo. Do 3 marca 2014 r. należy zarejestrować się na stronie: iva.velux.com. Tam zamieszczone są szczegółowe informacje o rejestracji i warunkach uczestnictwa w konkursie. Termin składania projektów mija 2 maja 2014 r.

Nagrody przyznawane są zarówno autorom prac jak i ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad całym procesem projektowania. Zwycięzca otrzyma minimum 8 tys. euro, a jego opiekun 2 tys. euro. Zdobywca drugiego miejsca najmniej 4 tys. euro, a jego nauczyciel tysiąc euro. Laureaci zostaną nagrodzeni podczas uroczystości, która odbędzie się w październiku 2014 r.

W jury konkursu znajdują zawsze znani architekci z całego świata. Podczas pięciu edycji konkursu znalazły się wśród nich m.in.: Glenn Murcutt z Australii, Hani Rashid z USA czy Kengo Kuma z Japonii.

International VELUX Award cieszy się dużą popularnością wśród studentów architektury. Od pierwszej edycji do udziału zarejestrowało się ponad 10 tys. osób, wpłynęło ponad 3 tys. prac konkursowych. W sumie przyznano 66 nagród i wyróżnień (wszystkie projekty można znaleźć na stronie: http://iva.velux.com/about_the_award/previous_awards).

„Liczba zgłoszeń do konkursu jest wyznacznikiem ogromnego sukcesu IVA jako międzynarodowego forum, podczas którego stawiane są pytania, zgłębiane innowacyjne metody, poruszane ważne problemy dotyczące światła. Ma ono fundamentalne znaczenie dla każdego z nas i na wiele sposobów jest ponadczasowe” – mówi przewodnicząca jury Brigitte Shim.

W 2012 r. jury wybierało zwycięzców spośród 983 zgłoszonych prac z 59 krajów. Trzecią nagrodę - ex aequo z zespołem z Chin - przyznano polskim studentom: Annie Zagorec oraz Maciejowi Kozłowskiemu z Krakowa. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny", powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej.

Konkurs organizowany jest przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE).

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024