W Krakowie odbędzie się debata na temat popularyzacji archeologii

„Indiana Jones czy nudny naukowiec - portret współczesnego archeologa. Po co nam ślady odległej przeszłości i czy naukowcy potrafią mówić +po ludzku+?" - to tytuł drugiego spotkania z cyklu ArcheoCaffe, które odbędzie się 13 listopada w Krakowie.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr Jacek Górski, Edyta Giżycka, specjalistka ds. promocji Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu na Uniwersytecie Jagiellońskim (CITTRU) oraz Wojciech Pastuszka, dziennikarz i autor popularnego serwisu internetowego Archeowiesci.pl. Dyskusję poprowadzi dr Piotr Kołodziejczyk z Instytutu Archeologii UJ.

Zdaniem organizatorów spotkanie umożliwi znalezienie odpowiedzi na szereg ważnych pytań, m.in. jak z perspektywy muzealnika i promotora nauki można ocenić wiedzę ludzi o przeszłości człowieka, zainteresowanie młodzieży nauką i odkryciami naukowymi i świadomość potrzeby prowadzenia badań naukowych w takich dziedzinach jak archeologia, historia sztuki itp.; jak humaniści powinni prowadzić komunikację z otoczeniem; jak współpracować z dziennikarzami tak, by źle przekazywane do chłonnych sensacji mediów, nieprzemyślane informacje, nie podkopywały autorytetu nie tylko danego badacza, ale także całego środowiska oraz jaka jest rola literatury popularnonaukowej w rozbudzaniu zainteresowań młodzieży i kształtowaniu obrazu nauki i naukowców.

Uczestnicy debaty będą odpowiadać również na pytania dotyczące roli i znaczenia pracy archeologa w dzisiejszych czasach. Zastanowią się, czy nauka, jaką jest archeologia, jest nam dziś potrzebna, jak można ocenić wiedzę społeczeństwa na temat przeszłości i wreszcie jakimi metodami powinni się posługiwać naukowcy, aby nam ją przybliżyć.

Szczegóły dotyczące spotkania znajdują się na stronie Fundacji Archaeologica www.archaeologica.pl. Trwający od października cykl spotkań, których formuła zakłada poruszenie różnych kwestii związanych z dziedzictwem kulturowym, jest jednym z etapów realizowanego przez te fundację projektu „Silna organizacja narzędziem w ochronie dziedzictwa archeologicznego”, współfinansowanego z dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Spotkanie odbędzie się 13 listopada br. o godzinie 18.00 w Klubie Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy ulicy Szczepańskiej 1 w Krakowie. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. R ektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera