Depresja postarza

Depresja przyspiesza procesy starzenia, zachodzące w ludzkich komórkach – twierdzą autorzy badań opublikowanych przez pismo „Molecular Psychiatry”.

Josine Verhoeven z uniwersyteckiego centrum medycznego VUmc w Amsterdamie wraz z amerykańskimi kolegami przeprowadziła badania na 2 407 osobach. Około jednej trzeciej miało depresję, jedna trzecia cierpiała na depresję w przeszłości, zaś pozostałym nigdy się to nie zdarzało.

Wykonane w laboratorium testy próbek krwi wykazały, że komórki osób z ciężką depresją (obecnie lub w przeszłości) były biologicznie starsze niż u ich zdrowych rówieśników. Chodziło o zmniejszoną długość telomerów – nie dało się jej wytłumaczyć innymi czynnikami, na przykład wpływem palenia czy alkoholu.

Telomery to jakby „skuwki” zabezpieczające końce chromosomów przed uszkodzeniami DNA. Z wiekiem ich długość ulega zmniejszeniu. Okazało się, że najkrótsze telomery mieli pacjenci z najcięższą i najdłużej trwającą depresją.

Specjaliści już wcześniej zauważyli, że u osób z ciężką depresją częściej występują choroby związane z wiekiem – nowotwory, cukrzyca, otyłość czy choroby serca. Przyczyną mogą być w pewnym stopniu niezdrowe zachowania – na przykład spożycie alkoholu czy brak aktywności fizycznej. Jednak autorzy badań uważają, że sama depresja może wywierać szkodliwy wpływ na komórki. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera