Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
26.11.2013 aktualizacja 26.11.2013

Bezrobotni mężczyźni szybciej się starzeją

Mężczyźni, którzy przez dłuższy czas pozostają nieaktywni zawodowo wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu na poziomie komórkowym – informuje czasopismo „PLOS ONE”.

Naukowcy z Imperial College London (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia) przekonują, że bezrobocie może stanowić w przypadku mężczyzn jeden z czynników powodujących skracanie się telomerów – zakończeń chromosomów będących wskaźnikami starzenia się organizmu.

„Posiadanie krótkich telomerów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na różne zależne od wieku choroby i przedwczesnej śmierci. Zdołano wykazać istnienie zależności między przyspieszonym skracaniem się telomerów a stresującymi doświadczeniami w okresie dzieciństwa i w wieku nastoletnim. Rezultaty naszego badania sugerują, że przedłużające się bezrobocie także może powodować przedwczesne starzenie się organizmu” – mówi dr Jessica Buxton, współautorka badania.

Badacze pobrali próbki krwi od ponad 5 tys. osób mieszkających na terenie Finlandii, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy urodzili się w 1966 r.

Okazało się, że mężczyźni, którzy w ciągu trzech lat poprzedzających badanie nie pracowali przez co najmniej 2 lata mieli krótsze telomery niż panowie aktywni zawodowo przez cały ten okres. Co ważne obserwacja ta dotyczyła panow w wieku ok. 31 lat.

U kobiet nie zaobserwowano podobnego związku między bezrobociem a długością telomerów.

Naukowcy nie czują się jednak uprawnieni do stwierdzenia, że bezrobocie nie ma wpływu na tempo starzenia się kobiet i podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań dotyczących tej kwestii. (PAP)

ooo/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024