Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
23.01.2014 aktualizacja 23.01.2014

Studia transgraniczne mają ruszyć na Uniwersytecie w Białymstoku (aktl.)

Studia transgraniczne na Uniwersytecie w Białymstoku chce uruchomić Sieć Uniwersytetów Pogranicza, w której skład wchodzi dziesięć uczelni z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Studia mają uczyć o pograniczu.

W środę na Uniwersytecie w Białymstoku (UwB), który jest inicjatorem i liderem sieci, odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich członków sieci. Oprócz UwB należą do niej uniwersytety z Kowna na Litwie, Grodna, Baranowicz i Brześcia na Białorusi, Lwowa i Tarnopola na Ukrainie, Kaliningradu i Woroneża, a także smoleńska filia Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Cywilnej w Rosji. Konsorcjum powołano w październiku ubiegłego roku, a jego celem jest bliższa współpraca naukowa i dydaktyczna zrzeszonych uczelni.

Jak powiedział na konferencji prasowej przewodniczący obrad i pełnomocnik rektora UwB do kontaktów z uniwersytetami Europy Wschodniej dr Jarosław Matwiejuk, podczas spotkania uszczegółowiono zasady funkcjonowania sieci, dyskutowano też o planach i pomysłach na kolejne lata.

Jednym z nich jest powołanie magisterskich studiów transgranicznych II stopnia, które odbywałyby się na UwB. Na razie nie wiadomo, kiedy mogłyby ruszyć. Matwiejuk wyjaśnił, że finansowanie tych studiów byłoby możliwe w jakimś stopniu z unijnego programu Erasmus+, ale - jak dodał - aby było to możliwe, sieć musi pozyskać jeszcze jednego partnera, uniwersytet z krajów należących do Unii Europejskiej.

Studia transgraniczne będą studiami interdscyplinarnymi. Działać będą przy Wschodnim Instytucie Studiów Transgranicznych, który ma być powołany na UwB. Matwiejuk powiedział, że w programie znajdą się elementy różnych dziedzin nauki. "Chcielibyśmy, aby absolwent był uzbrojony w wiedzę o pograniczu - o kulturze, o systemach prawnych, o realiach ekonomicznych. Tak, żeby się znakomicie odnajdywał na terenie pogranicza" - mówił.

Tematyce pogranicza będzie też poświęcona I Międzynarodowa Konferencja Sieci Uniwersytetów Pogranicza, która w listopadzie odbędzie się w Białymstoku.

Matwiejuk poinformował też, że wymiana studentów uczelni należących do sieci będzie możliwa najprawdopodobniej od roku akademickiego 2015/2016. Wymiana będzie się odbywała w ramach programu Erasmus+.

Matwiejuk mówił, że podczas spotkania podjęto decyzje m.in. o uruchomieniu strony internetowej sieci, omówiono względy formalne dotyczące wydawania czasopisma sieci, dyskutowano także o wspólnym pozyskiwaniu grantów i funduszy unijnych na projekty.

Kolejne spotkanie pełnomocników Sieci Uniwersytetów Pogranicza odbędzie się na przełomie maja i czerwca na Ukrainie.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024