Smartfony mogą szkodzić oczom

Długotrwałe wpatrywanie się w jaśniejące niebieskofioletowym światłem ekrany smartfonów, komputerów, tabletów czy telewizorów LCD może szkodzić oczom – informuje serwis „BBC News/Health”.

Jak wykazała przeprowadzona przez niezależnych brytyjskich ekspertów ankieta z udziałem 2000 osób, osoby poniżej 25. roku życia sprawdzają informacje na swoich smartfonach nawet 32 razy dziennie, a 43 proc. odczuwa irytację nie mogąc tego robić. Przeciętny dorosły wpatruje się w świecące ekrany niemal przez siedem godzin dziennie.

Tymczasem światło diod podświetlających ekrany jest potencjalnie szkodliwe dla komórek ich siatkówki. Choć światło zielononiebieskie jest niezbędne do regulacji biologicznego zegara, to niebieskofioletowe może zakłócać sen, zaburzać nastrój i sprzyjać zwyrodnieniu plamki związanemu z wiekiem (AMD), która to choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku.

Poza tym wpatrując się w ekran smartfona rzadziej mrugamy, a przysuwanie małego ekraniku do oczu zmusza je do nadmiernego wysiłku. Na dłuższą metę wszystko to szkodzi oczom. Dolegliwości związane z patrzeniem na ekrany odczuwało 55 proc. ankietowanych.

Specjaliści zalecają regularne przerwy w korzystaniu z komputerów i innych urządzeń wyposażonych w ekrany a także regularne badania wzroku.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera