26.02.2020
PL EN
07.05.2014 aktualizacja 07.05.2014

Najnowszy satelita Galileo przechodzi testy w ESA

Najnowszy z serii satelitów systemu Galileo dotarł właśnie do technicznego centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Holandii na testy. Natomiast dwa poprzednie są przygotowywane do transportu na kosmodrom w Gujanie Francuskiej.

Galileo to system nawigacji satelitarnej budowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Unię Europejską. Ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS albo rosyjskiego GLONASS.

Nowy satelita został przewieziony w klimatyzowanym, szczelnie zamkniętym kontenerze z fabryki OHB w Bremie w Niemczech do centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii. Kontener został otwarty dopiero w ośrodku ESA.

Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajdują się cztery satelity systemu Galileo. Jest to minimalna liczba potrzebna do ustalania pozycji przez odbiorniki pracujące na Ziemi. Satelity te umożliwiły przeprowadzenie testów systemu, które dowiodły, że działa zgodnie z założeniami.

W dalszej kolejności na orbicie zostaną umieszczone 22 kolejne satelity. Trzy satelity znajdujące się obecnie w Holandii są pierwszymi z tych 22 instrumentów. Po przejściu intensywnych testów mają pracować na orbicie co najmniej przez 12 lat.

ESA zapowiada, że kolejny satelita zostanie przetransportowany do centrum ESTEC już w czerwcu. (PAP)

cza/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020