Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
19.05.2014 aktualizacja 19.05.2014

Horyzont 2020 jako wyzwanie i szansa dla polskiej nauki

Ponad 77 mld euro przeznaczy Unia Europejska na badania naukowe, prace rozwojowe i innowacje w ramach programu Horyzont 2020. Resort nauki, wspierając polskie zespoły badawcze w ubieganiu się o unijne środki, organizuje konferencję poświęconą udziałowi Polaków w programie.

Konferencja "Horyzont 2020: wyzwania i szanse dla polskiej nauki", odbędzie się w czwartek 22 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich, początek o godz. 10.

"Polscy naukowcy w niewielkim stopniu wykorzystali możliwość, które dawały programy europejskie. Musimy być świadomi barier, które przyczyniły się do tego. Wspólnie spróbujemy zastanowić się, jak te bariery skutecznie niwelować i jak wspierać naukowców i przedsiębiorców w ich staraniach o europejskie granty" – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Program Horyzont 2020 to największy w historii europejski program wsparcia badań naukowych i innowacji. Trwają już pierwsze konkursy na projekty w ramach tej inicjatywy. Są one skierowane do naukowców, instytucji naukowych i konsorcjów badawczo-przemysłowych oraz do samodzielnie działających małych i średnich firm. Dlatego obok klasycznych projektów współpracy, czyli tych realizowanych w konsorcjach z udziałem przemysłu, przewidziano tym razem skierowany do przedsiębiorców tzw. instrument MŚP.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz zagranicznych i krajowych ośrodków naukowych, które realizowały projekty w ramach 7 Programu Ramowego EU. Na ten temat będą mówili m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, prof. Janusz Bujnicki - kierownik Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. Tomasz Dietl - członek Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych ERC oraz dr Peter Hätrwich z Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Rozwoju Komisji Europejskiej.

W drugiej części będzie można poznać mechanizmy wspierania naukowców i przedsiębiorców w konkurowaniu o granty w innych europejskich krajach i przyjrzeć się doświadczeniom uniwersytetów i instytutów badawczych z Portugalii i Niemiec. W spotkaniu wezmą udział m.in. podsekretarz stanu w MNiSW - dr hab. Jacek Guliński, rektor Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Marcin Pałys, prorektor ds. badań z niemieckiej politechniki w Akwizgranie - Technische Hochschule Aachen - prof. Rolf Rossaint, prof. Jose Santos-Victor z Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie.

Podczas konferencji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawi też propozycje mechanizmów i instrumentów wspierających udział naukowców i przedsiębiorców w programie ramowym.

Szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie internetowej.  

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024