Uczelnie i instytucje

Nowy prezes Science Europe wybrany w Krakowie

Prof. Miguel Seabra, prezes portugalskiej Fundacji Nauki i Technologii, został nowym prezesem Science Europe (SE) – organizacji zrzeszającej agencje finansujące badania naukowe oraz instytucje badawcze z całej Europy. Wybrano go w Krakowie, podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego SE.

Polskę w Science Europe od czerwca 2012 roku reprezentuje Narodowe Centrum Nauki. 20 maja Zgromadzenie Ogólne organizacji odbyło się w Krakowie.

"Czujemy się wyróżnieni, ponieważ po raz pierwszy w historii Science Europe posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego SE odbyło się poza Brukselą. Było to jednocześnie posiedzenie wyjątkowo ważne, ponieważ w jego trakcie wybrano nowego przewodniczącego SE, a także dokonano zmian w składzie Rady Zarządzającej" – podkreśla dyrektor NCN, prof. Andrzej Jajszczyk.

Nowym prezesem SE został prof. Miguel Seabra, prezes portugalskiej Fundacji Nauki i Technologii. Prof. Seabra był dotychczas zaangażowany w prace Science Europe, jako członek rady zarządzającej oraz Zgromadzenia Ogólnego. Jest profesorem zwyczajnym na Universidade Nova de Lisboa w Portugalii.

"Czuję się zaszczycony tym wyborem. Science Europe przeszło długą drogę od 2011 roku do dziś, kiedy stanowi istotny głos europejskich organizacji finansujących i prowadzących badania naukowe. Chciałbym swoją pracą umocnić rolę Science Europe w procesie kształtowania europejskiej polityki naukowej" – podkreślił nowo wybrany prezes.

Podczas posiedzenia dyskutowano o tym, jaką rolę w najbliższych latach powinno pełnić SE w kształtowaniu europejskiej przestrzeni badawczej. Zastanawiano się również nad zasadami funkcjonowania komitetów naukowych SE oraz ich wpływem na kształtowanie polityki naukowej w Europie. Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie z działalności Science Europe za rok 2013. W pozostałych punktach obrad debatowano nad zagadnieniami budżetowymi SE.

Science Europe zrzesza ponad pięćdziesiąt organizacji i instytucji naukowych prowadzących lub finansujących badania naukowe, z dwudziestu pięciu krajów europejskich. Celem organizacji jest przede wszystkim wzmocnienie europejskiej przestrzeni badawczej poprzez zacieśnienie współpracy między instytucjami członkowskimi.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera