Akustyka palenia kawy

Dzięki swoim właściwościom kawa przyciąga ludzi na całym świecie. Są tacy, którzy palą ją własnoręcznie, żeby uzyskać preferowany smak. Opracowano właśnie metodę, która pozwala ocenić proces zaawansowania procesu po dźwiękach wydawanych przez ziarna.

Amator kawy i akustyk Preston S. Wilson z University of Texas (USA), który zwykle studiuje rozchodzenie się dźwięków pod wodą, postanowił skupić się na "trzeszczących" dźwiękach towarzyszących paleniu ziaren, chcąc stworzyć zautomatyzowaną technikę monitorowania tego procesu.

W magazynie "Express Letters" Wilson wyjaśnia, że określił parametry dźwięków, które mogą być wykorzystane. Pod koniec procesu palenia dźwięki określane jako "pierwsze pęknięcie" mają wyższe amplitudy niż "drugie pęknięcie", pojawiające się później. Ponadto tempo pojawiania się tych drugich jest szybsze niż w przypadku pierwszych pęknięć.

"Dźwięk pierwszego pęknięcia można porównać do dźwięku popcornu, a drugiego - do chrupania płatków śniadaniowych" - wyjaśnił Wilson.

Przeprowadzony z własnych środków projekt miał "zaspokoić własne zainteresowania" Wilsona jako osoby, która pali kawę, ale może znaleźć zastosowanie w przemyśle. Zautomatyzowany proces akustycznego monitorowania palenia może doprowadzić do podniesienia jakości kawy, zmniejszenia ilości błędów w procesie palenia i zminimalizowania zużycia energii - argumentuje badacz. Do tego należałoby jednak zaprojektować system czujników i przetwarzania danych - zastrzega. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera