Życie na Sardynii chroni przed depresją - ustalili naukowcy

Życie na Sardynii chroni przed depresją i gwarantuje szczęście - to nie wakacyjne hasło reklamowe, ale ustalenia naukowców, którzy zbadali mieszkańców włoskiej wyspy pod kątem ich zadowolenia z życia. Okazało się, że ma ona na nich niezwykle dobroczynny wpływ.

Do tej pory Sardynia uchodziła przede wszystkim za kolebkę długowieczności, która -jak się uważa - jest rezultatem kontaktu z naturą, czystego środowiska i zdrowej diety śródziemnomorskiej.

Sardyńscy stulatkowie wywołują ogromne zainteresowanie naukowców, którzy od lat szukają przyczyn ich znakomitej kondycji i aktywności. Teraz zaś przedmiotem nowych badań naukowych było psychiczne samopoczucie mieszkańców wyspy w wieku od 60 do 99 lat. Zbadali ich eksperci z tamtejszego uniwersytetu w Cagliari we współpracy z brytyjskimi specjalistami z Southampton.

Grupę seniorów z tych rejonów wyspy, gdzie żyje najwięcej stulatków, skonfrontowano z rówieśnikami z wiejskich terenów Lombardii na północy Włoch. Porównania wykazały, że Sardyńczycy są w zdecydowanie lepszym stanie psychicznym i są bardziej zadowoleni z życia. To dlatego również - ustalili naukowcy - że w porównaniu z mieszkańcami z północy dłużej są aktywni fizycznie, uczestniczą w życiu rodzinnym i nie są spychani na margines, mają przyjaciół i są szanowani przez młodsze pokolenia. (PAP)

sw/ zab/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera