Siatkówka inspiracją dla fizyków

Działanie siatkówki, światłoczułej części ludzkiego oka zainspirowało fizyków do stworzenia wyspecjalizowanego procesora i algorytmu, który potrafi analizować kolizje cząstek subatomowych 400 razy szybciej niż dotychczas – informuje serwis BBC News/Science.

Zderzenia rozpędzonych do prędkości bliskiej prędkości światła protonów prowadzą do powstania nowych cząstek i pomagają w zrozumieniu właściwości antymaterii. W Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który ma zostać ponownie włączony w roku 2015, może dochodzić do około 40 mln zderzeń na sekundę, a podczas każdego z nich powstają setki naładowanych cząstek.

Analizując sposób, w jaki się one poruszają fizycy mogą się dowiedzieć, co właściwie zaszło i czy to zdarzenie wnosi coś nowego do dotychczasowej wiedzy. Jednak bardzo trudno wyodrębnić niezwykłe zdarzenia z setek milionów innych. Trzeba to robić szybko, bo gromadzenie gigantycznych ilości danych do późniejszej analizy nie jest możliwe. Jednak dotychczasowe metody selekcji danych - wykorzystujące takie parametry jak energia cząstek - są za mało selektywne. Dużo skuteczniejsze jest poszukiwanie niezwykłych śladów pozostawionych przez poruszające się cząstki, co jednak wymaga szybkiej analizy obrazów.

Rozpoznawanie obrazów to coś, w czym ludzie jak dotąd znacznie przewyższali komputery. Potrafimy błyskawicznie zauważyć interesujący obiekt wśród mnóstwa innych. Połączone w skomplikowane układy komórki nerwowe ludzkiej siatkówki są wyspecjalizowane w reagowaniu na określone kształty lub ich położenie i działają automatycznie, bez udziału świadomości.

Zespół Giovanniego Punzi z Scuola Normale Superiore w Pizie (Włochy) wraz z kolegami z CERN i Fermilab opracował procesor oraz algorytm naśladujące działanie analizującej obrazy ludzkiej siatkówki. W tym przypadku role światłoczułych komórek mają pełnić detektory Wielkiego Zderzacza, zaś neurony siatkówki zastępuje procesor zwany bezpośrednio programowalną macierzą bramek (field programmable gate array, FPGA) Planowane badania będą dotyczyły głównie podstawowych jednostek, z których zbudowana jest materia - kwarków. Ta technologia może się przydać także w każdej dziedzinie, która wymaga szybkiego rozpoznawania obrazów.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera