Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
15.10.2014 aktualizacja 15.10.2014

Skutki ocieplenia: ryby z tropików uciekną ku biegunom

Do połowy wieku z wód tropikalnych zniknie ogromna liczba ryb. Zasięgi ich populacji będą się przesuwać w stronę biegunów w tempie 26 km na 10 lat - wyliczyli naukowcy z University of Britsh Columbia (UBC), badający wpływ zmian klimatu na mieszkańców mórz.

Publikujący w "Journal of Marine Science" naukowcy próbowali przewidzieć reakcję 802 gatunków ryb i bezkręgowców na ocieplenie wód i inne, związane z tym zmiany w oceanach. Skupili się na gatunkach o dużym znaczeniu gospodarczym. W swoich badaniach korzystali z metod modelowania.

Naukowcy przyjęli scenariusz zmian klimatu opracowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) - zespół ekspertów oceniający ryzyko związane z wpływem człowieka na zmianę klimatu. Według prognoz IPCC, jeśli emisje gazów cieplarnianych będą wciąż rosły, atmosfera Ziemi ociepli się ok. 3,5 - 4 st. C do roku 2100. Jeśli ocieplenie przekroczy 2 st. C, to koszty związane z konsekwencjami będą rosły lawinowo.

W konsekwencji dojdzie do wyraźnego przesunięcia zasięgów występowania ryb i wodnych bezkręgowców, od tropików w stronę obu biegunów - twierdzą badacze z UBC.

Jeśli do końca wieku oceany ogrzeją się o 3 st. C, wówczas granice zasięgów występowania ryb będą się przesuwać w obu kierunkach od równika w tempie 26 km co 10 lat. Jeśli ocieplenie nie przekroczy 1 st. C, ryby będą "uciekać" po 15 km na dekadę. Zmiany zachodzące w tym tempie obserwuje się już od kilkudziesięciu lat - zauważają eksperci.

"Tak czy inaczej tropiki stracą najwięcej" - komentuje jeden z autorów publikacji, William Cheung z UBC Fisheries Centre. Jak podkreśla, mieszkańcy tropików są niezwykle uzależnieni od łowisk, a ryby stanowią często podstawowe źródło białka w ich diecie.

Przemieszczenie się ryb do chłodniejszych wód oznacza nowe możliwości dotyczące arktycznych łowisk - zauważa główna autorka badania, Miranda Jones z UBC. Ale też może to oznaczać zwiększoną konkurencję o zasoby i problem dla gatunków, które teraz tam żyją. (PAP)

zan/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024