Genom muchy pozwoli lepiej leczyć człowieka

Naukowcy zsekwencjonowali cały genom muchy domowej (Musca domestica), co powinno pomóc w leczeniu ludzkich chorób – informuje serwis BBC News/Health.

Muchy domowe mogą przenosić około 100 chorób, w tym jaglicę, która może doprowadzić do ślepoty. Są idealnie dostosowane do rozprzestrzeniania bakterii, wirusów czy jaj pasożytów - mają stały kontakt ze zwłokami, śmieciami i wszelką zakaźną materią, a ponadto szybko się rozmnażają. Jednocześnie zaś smakuje im ludzki pokarm, na którym chętnie lądują, korzystając z naszej nieuwagi. Ciągle jedzą i wydalają - wystarczy kilka sekund, by zaczęły się wypróżniać tam, gdzie usiadły. Choć zjadają gnijące odpady, nie chorują.

Dzięki porównaniu DNA muchy domowej z DNA muszki owocowej (Drosophila melanogaster) zespół amerykańskich naukowców z Cornell University wyodrębnił geny, dzięki którym muchy domowe są odporne na chorobotwórcze czynniki, które przenoszą. Odkryli także wyjątkowe geny, które pozwalają tym owadom - za pomocą zawierającej enzymy śliny - rozpuszczać stałe odpady, na przykład kał. Ta informacja może pomóc w udoskonaleniu procesu oczyszczania ścieków.

Jak skomentował wypowiadający dla BBC prof. David Conway z London School of Hygiene & Tropical Medicine, poznanie genomu muchy domowej może pomóc także w analizie genomów innych organizmów przenoszących choroby.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera