Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
05.11.2014 aktualizacja 05.11.2014

Włoszka dr Fabiola Gianotti będzie nowym dyrektorem generalnym CERN

Fot. PAP/EPA SALVATORE DI NOLFI 13.12.2011 Fot. PAP/EPA SALVATORE DI NOLFI 13.12.2011

Włoszka dr Fabiola Gianotti zastąpi Rolfa Dietera Heuera na stanowisku dyrektora generalnego CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Rada CERN decyzję taką podjęła we wtorek. Nowa dyrektor pokieruje organizacją przez pięć lat - od 1 stycznia 2016 r.

Jak poinformował w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciel CERN, Paweł Bruckman de Renstrom, wybór ma jeszcze zostać formalnie zatwierdzony podczas grudniowej sesji Rady CERN.

Fabiola Gianotti będzie pierwszą kobietą w historii piastującą stanowisko dyrektora generalnego CERN. Badaczka kierowała prowadzonym w CERN eksperymentem ATLAS od marca 2009 do lutego 2013, a więc w okresie, kiedy ogłoszono długo oczekiwane odkrycie bozonu Higgsa.

„CERN jest ośrodkiem naukowej doskonałości, powodem do dumy i inspiracją dla fizyków z całego świata - powiedziała dr Gianotti. - CERN jest także kolebką licznych technologii i innowacyjności, źródłem wiedzy i edukacji oraz niegasnącym przykładem pokojowej współpracy naukowej. To kombinacja tych czterech atutów czyni CERN wyjątkowym miejscem kształtującym lepszych naukowców i lepszych ludzi. Chcę poświęcić całą moją energię, aby utrzymać doskonałość CERN we wszystkich jego przejawach” - mówiła.

“Fabiola Gianotti to doskonały wybór na mojego następcę - powiedział obecny dyrektor generalny CERN, Rolf Dieter Heuer. - Wieloletnia współpraca z nią była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Z tym większą przyjemnością oczekuję na wspólną pracę w przejściowym roku 2015 wiedząc, że oddaję CERN w doskonałe ręce”.

"O naszym wyborze przesądziła przedstawiona przez dr Gianotti wizja CERN jako światowego laboratorium akceleratorowego, w połączeniu z jej dogłębną znajomością laboratorium CERN i eksperymentalnej fizyki cząstek” - skomentowała przewodnicząca Rady CERN, prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych - CERN - obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. To położone na granicy Francji i Szwajcarii laboratorium jest największym na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych. Spośród wielu wyników naukowych CERN, niektóre odkrycia zrewolucjonizowały nasze zrozumienie podstawowych praw natury i doprowadziły do rozwoju nowoczesnych technologii. Do takich zaliczyć można odkrycie nośników słabych oddziaływań jądrowych, wynalezienie protokołu WWW w 1989 roku i odkrycie bozonu Higgsa w 2012 roku. (PAP)

lt/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024