27.02.2020
PL EN
25.11.2014 aktualizacja 25.11.2014

Mikołajki w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak pozyskiwać dodatkową energię w samochodzie? Jak precyzyjnie wytwarzać struktury tak małe, że nie widać ich gołym okiem? Jak wygląda świat powiększony tysiące razy? Dowiedzą się ci, którzy 6 grudnia odwiedzą Instytut Fizyki PAN w Warszawie.

Wszyscy, którzy chcieliby się bezpośrednio przekonać, na czym polega praca naukowców i jak wyglądają laboratoria badawcze, mogą odwiedzić 6 grudnia Instytut Fizyki PAN między godz. 11 a 15. W jednostce odbędzie się wtedy dzień otwarty. Dla gości przygotowano szereg pokazów zjawisk fizycznych, które zilustrują pracę i osiągnięcia jednostki. Zaplanowano także warsztaty dla dzieci.

W każdym z udostępnionych przez IF PAN laboratoriów pokazywaną będą inne doświadczenia lub prezentacje. Badacze opowiadać będą m.in. o konwerterze termoelektrycznym, dzięki któremu w samochodzie można pozyskać dodatkową energię elektryczną. Prezentowane będzie, jak zachowuje się wirus w sztucznych układach imitujących komórki. Goście dowiedzą się też, jak uzyskiwać kryształy metodą Czochralskiego, jak zmieniają się właściwości pewnych materiałów w niskich temperaturach, zobaczą świat pod mikroskopami o ogromnych powiększeniach i przekonają się, jak odczytywać światło.

Pokazy będą przeprowadzane dla grup po około 10 osób. Grupy będą formowane na bieżąco, w miarę zainteresowania gości. Przewidywany czas każdego z pokazów to około 20 minut.

Dodatkowo w programie przewidziano pokazy doświadczeń z mechaniki, elektryczności, termodynamiki, a także warsztaty doświadczalne dla dzieci. Odbywać się będą one o pełnych godzinach, od 11 do 14. Na udział w warsztatach obowiązują zapisy (brodo@ifpan.edu.pl )

Szczegóły wydarzenia na stronie instytutu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020