Skarby elbląskiego muzeum

Monumentalny, jubileuszowy tom, wydany z okazji 150-lecia muzealnictwa w Elblągu, ukazał się nakładem lokalnego Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Wydawnictwo prezentuje najcenniejsze zabytki znajdujące się w jego zbiorach.

"Wydanie albumowe było doskonałą okazją do pokazania całej gamy przedmiotów z różnych naszych kolekcji – wyjaśnia PAP Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji. - Dzięki odpowiedniej aranżacji i fotografii artystycznej pokazaliśmy swoje skarby bez cudzysłowu, bo zgromadzony w Elblągu zbiór zabytków z pewnością na to miano zasługuje".

Gliniecki zauważa, że prezentowane na kartach książki obiekty, zwiedzający może przeoczyć w czasie wizyty w muzeum, natomiast w publikacji są one specjalnie wyeksponowane.

Początki elbląskiego muzeum sięgają 1864 roku, kiedy kolekcję zainicjował zbiór ponad 100 zabytków, w tym broni i monet. Do rozpoczęcia II wojny światowej liczył już blisko 6 tys. obiektów. W czasie zawieruchy wojennej niemal cała kolekcja przepadła bezpowrotnie, ale muzeum odrodziło się i w 1947 r. otwarto pierwszą ekspozycję. Obecnie zbiór liczy prawie 20 tys. muzealiów z dziedziny rzemiosła, sztuki i archeologii regionu. Osobną kolekcję stanowi 85 tys. zabytków wydobytych w czasie prac wykopaliskowych w Elblągu. „Nie sposób oczywiście zaprezentować większości zebranych w muzeum artefaktów w jednym wydawnictwie, dlatego niniejsza publikacja, z czystej konieczności, stanowi jedynie przekrojowy wybór obiektów charakterystycznych dla poszczególnych grup muzealiów” – zaznacza we wstępie książki dr Maria Kasprzycka, dyrektor placówki.

Prezentację wielkoformatowych fotografii poprzedzają rozdziały opisujące dzieje muzeum od jego zarania po poł. XX wieku, ilustrowane fotografiami ukazującymi pierwszych kierowników placówki i jej zmieniające się lokalizacje. Ich autorami są Rafał Panfil z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie i Grzegorz Stasiełowicz – pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Publikacja „Skarby elbląskiego muzeum. 150 lat muzealnictwa w Elblągu” powstała w ramach projektu sfinansowanego przez Gminę Miasta Elbląg, Narodowy Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera