19.09.2019
PL EN
02.04.2015 aktualizacja 02.04.2015

Aktywność fizyczna służy zdrowiu mimo zanieczyszczeń powietrza

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Korzystne dla zdrowia efekty aktywności fizycznej mogą przeważać nad negatywnymi skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza - informuje pismo "Environmetal Health Perspectives”.

Jak wykazali obserwujący dużą grupę osób duńscy naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze, aktywność fizyczna ma większy wpływ na zdrowie niż zanieczyszczenie powietrza - np. osoby, które biegają po mieście, są mniej narażone na przedwczesny zgon.

Duńskie badania objęły 52061 osoby w wieku od 50 do 65 lat. Byli to mieszkańcy dwóch głównych miast Danii – Aarhus i Kopenhagi, uczestniczący w badaniach kohortowych. W latach 1993-97 uczestnicy opisywali swoją aktywność fizyczną – uprawiane sporty, jazdę na rowerze z i do pracy oraz aktywność w czasie wolnym (jak spacery czy uprawianie ogródka). Jednocześnie prowadzący badania naukowcy oceniali związane z ruchem ulicznym zanieczyszczenie powietrza w miejscach zamieszkania badanych osób.

5500 uczestników badań zmarło przed rokiem 2010. Jak się okazało, wśród aktywnych fizycznie odnotowano o około 20 proc. mniej zgonów niż w przypadku nieaktywnych. Dotyczyło to także mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych rejonów - centrów Kopenhagi i Aarhus czy okolic ruchliwych dróg i autostrad.

“Nawet w przypadku osób, które mieszkają w najbardziej zanieczyszczonych dzielnicach Kopenhagi, zdrowiej jest biegać, spacerować czy dojeżdżać rowerem do pracy, niż pozostawać nieaktywnym fizycznie”- powiedziała prof. Zorana Jovanovic Andersen uniwersytetu w Kopenhadze.

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu, natomiast zanieczyszczenie powietrza – wprost przeciwnie. Aktywność fizyczna zwiększa przepływ powietrza w drogach oddechowych, co może potęgować szkodliwy wpływ gromadzących się w płucach zanieczyszczeń. Dlatego zanieczyszczenie powietrza uważane jest przez wiele osób za przeszkodę w aktywności fizycznej. Duńskie badania wykazały, że tak nie jest, choć - jak zauważają autorzy badania - oczywiście lepiej biegać czy jeździć rowerem po parku niż wzdłuż ruchliwej ulicy.

Prof. Anderson zaznaczyła, że wyniki badań odnoszą się do Danii i innych miejsc o podobnym poziomie zanieczyszczeń, ale nie muszą być prawdziwe w przypadku miast zanieczyszczonych kilkakrotnie bardziej, co ma miejsce w niektórych miejscach świata.(PAP)

pmw/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019