Ministerstwo nauki chce zmian w wynagrodzeniach z Horyzontu 2020 | Nauka w Polsce

Ministerstwo nauki chce zmian w wynagrodzeniach z Horyzontu 2020

Fot. Fotolia

Polska opracowała propozycje rozwiązań w wynagrodzeniach dla naukowców z unijnego programu Horyzont 2020. O propozycjach zmian minister nauki Lena Kolarska-Bobińska rozmawiała m.in. z czeskim ministrem szkolnictwa, młodzieży i sportu dr Marcelem Chládkiem.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego siedmioletni budżet na lata 2014-2020 ma wynieść ponad 77 mld euro. Jednak wynagrodzenia naukowców można było finansować z tych funduszy tylko w ograniczonym zakresie. Dotychczasowe przepisy mogą doprowadzić do sytuacji, w której udział w grantach z Horyzontu 2020 wśród niektórych unijnych państw będzie zbyt niski.

"Polska opracowała nowe propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń, które mogłyby być stosowane we wszystkich projektach Horyzontu 2020 i zachęciłyby do równomiernego uczestnictwa w programie naukowców ze wszystkich krajów członkowskich UE" - informuje w przesłanym w piątek PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Konsultacje projektu rozporządzenia, które pozwoli na dodatkowe wynagradzanie polskich naukowców uczestniczących w projektach programu „HORYZONT 2020” trwają od 13 do 27 maja.

Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska rozmawiała na ten temat m.in. z czeskim ministrem szkolnictwa, młodzieży i sportu dr Marcelem Chládkiem. "Minister Lena Kolarska-Bobińska szuka wsparcia wśród innych europejskich ministrów dla polskiej propozycji zmiany unijnego rozporządzenia dotyczącego wynagrodzeń w największym w historii programie finansowania badań naukowych" - informuje biuro prasowe MNiSW.

Zmiana przepisów ma sprawić, że polscy naukowcy i zespoły badawcze będą liczniej uczestniczyć w europejskich programach badawczych. Środki finansowe na wynagrodzenia mają być dzielone na podstawie tego, jaka jest rola polskiego uczestnika w projekcie (koordynator lub partner) i tego, jaka kwota środków Unii Europejskiej przypada na polskiego uczestnika konsorcjum projektowego.

Podczas spotkania z czeskim ministrem prof. Kolarska-Bobińska omówiła też zasady wymiany studentów i naukowców z obu państw. Protokół o polsko-czeskiej współpracy, który wygasa w tym roku, reguluje stypendia i staże naukowe odbywane w sąsiednim kraju, studia semestralne i pobyty studyjne, a także kursy językowe.

Minister nauki rozmawiała również z władzami Uniwersytetu Karola w Pradze. Spotkanie dotyczyło lektoratu języka polskiego na tej uczelni. Popularne zajęcia na najstarszej w Czechach polonistyce, w Katedrze Studiów Środkowoeuropejskich, pomagają promować w kraju naszych sąsiadów język polski, kulturę i literaturę polską.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera