5. Wiosenna Szkoła DNA Metabarcodingu w Białowieży

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na początku czerwca w Instytucie Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży odbędzie się 5. Wiosenna Szkoła DNA Metabarcodingu (The Fifth DNA Metabarcoding Spring School), współorganizowana przez ekspertów z Laboratoire d’Écologie Alpine z Francji i IBS PAN.

Szkoła odbędzie się od 1 do 5 czerwca 2015 r - poinformował Jan M. Wójcik z IBS.

Metabarcoding DNA jest nowoczesną i innowacyjną metodą badań naukowych wykorzystywaną do badania różnorodności biologicznej tam, gdzie tradycyjne metody mają ograniczone zastosowanie. Pozwala rozpoznawać gatunki i grupy organizmów na podstawie ich "śladu genetycznego", DNA znajdującego się w środowisku.

Metabarcoding jest wykorzystywany w monitoringu bioróżnorodności zbiorowisk wodnych, gleby, badaniu diety zwierząt, czy rekonstrukcji zbiorowisk kopalnych. Ogromna ilość informacji pozyskiwanych z wykorzystaniem metody DNA metabarcodingu wymaga zastosowania nowoczesnych narzędzi bioinformatyki i biostatystyki.

Zajęcia dla uczestników 5. Wiosennej Szkoły DNA Metabarcodingu z 14. krajów poprowadzą wybitni wykładowcy z Francji, Norwegii, USA, Australii i Chin. Naukowcy i doktoranci będą uczestniczyli w wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych i bioinformatycznych dotyczących różnych aspektów metabarcodingu. W czasie zajęć uczestnicy Szkoły analizować będą próbki gleby pobrane z terenu Puszczy Białowieskiej.

Prof. Wójcik zaznacza, że Białowieża nie przez przypadek gości uczestników Szkoły DNA Metabarcodingu. IBS PAN od lat współpracuje z najlepszymi ośrodkami naukowymi w badaniach genetycznych, a Puszcza Białowieska dzięki swojemu bogactwu i dobrze zachowanym środowiskom i zespołom zwierząt jest idealnym miejscem do badań z wykorzystaniem metody DNA metabarcodingu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

  • 10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk

    Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera