Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
07.07.2015 aktualizacja 07.07.2015

NIK: CERN prowadzi rachunkowość zgodnie z przepisami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oraz jej Fundusz Emerytalny prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami - wynika z audytu, którego rezultaty przedstawiła w poniedziałek NIK. Zanotowano tylko drobne niedociągnięcia w kontroli wewnętrznej.

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w poniedziałek o zakończeniu drugiego roku audytu w CERN. Zadanie NIK, która jest audytorem zewnętrznym CERN, polega na badaniu prawidłowości sprawozdań finansowych CERN oraz jej Funduszu Emerytalnego. Izba chce też pomóc CERN w udoskonaleniu procesu zarządzania.

"Organizacja oraz jej Fundusz Emerytalny prowadzą rachunkowość w sposób zgodny z zasadami oraz rozliczają wszystkie transakcje zgodnie z przepisami i regulacjami finansowymi. NIK zwróciła jednak uwagę na drobne niedociągnięcia w obszarze kontroli wewnętrznej oraz możliwość wprowadzenia usprawnień w innych obszarach działalności placówki. Polacy z satysfakcją przyjęli fakt, że niemal wszystkie zalecenia z roku ubiegłego zostały przez organizację wykonane" - poinformowano w komunikacie NIK.

"O wszelkich problemach, które dostrzegamy w trakcie audytu, od razu informujemy zarząd CERN i wiele z nich jest rozwiązywanych na bieżąco" - powiedział radca prezesa NIK Wiesław Kurzyca. Z kolei przewodnicząca Komitetu Finansowego CERN Charlotte Jamieson skomentowała: "Zarówno CERN, jak i NIK doceniają rzetelność i gotowość współdziałania drugiej strony. Nasza współpraca owocuje usprawnieniami i dobrymi praktykami, a to stanowi dużą wartość dla CERN".

NIK po objęciu funkcji audytora zewnętrznego w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych powołała zespół kontrolerów pod przewodnictwem Wiesława Kurzycy. Zespół prowadzi działania bezpośrednio na terenie CERN. Izba w celu zapewnienia najwyższej jakości prowadzonego audytu powołała także komitet sterujący, który na bieżąco monitoruje postępy prac.

"Nasz mandat opiewał na trzy lata. W tym roku CERN zwrócił się do nas, do kierownictwa NIK z sugestią przedłużenia tego mandatu o kolejne dwa lata" - powiedział Wiesław Kurzyca. NIK pozostanie więc audytorem zewnętrznym CERN przez następne trzy lata.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych jest ośrodkiem naukowo-badawczym. Powstała w 1954 roku, a jej siedziba znajduje się pod Genewą, na granicy Szwajcarsko-Francuskiej. CERN to największy i najważniejszy na świecie ośrodek badawczy dla fizyki cząstek. Bada się tam m.in. zjawiska, do których dojść mogło tuż po Wielkim Wybuchu. Członkami CERN jest 21 państw, w tym Polska (od 1991 r.). Państwa te płacą roczne składki proporcjonalne do ich dochodów narodowych.

Obecnie przy wszystkich projektach i eksperymentach w CERN, pracuje blisko 300 ekspertów z polskich jednostek badawczych w tym ok. 100 w eksperymentach przy LHC. Przewodniczącą Rady CERN jest Polka - prof. Agnieszka Zalewska.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024