06.07.2020
PL EN
23.07.2015 aktualizacja 23.07.2015

Doktorant z UW szuka towarzyszy do wakacji z mrówkami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Licealiści i studenci mogą zgłosić swój udział w warsztatach poświęconych biologii, etologii i ekologii mrówek. Paweł Mazurkiewicz, doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego, dla miłośników tych małych owadów przygotowuje wykłady, zajęcia terenowe i laboratoryjne.

Podczas warsztatów myrmekologicznych „Niesamowity świat mrówek” uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, jak fascynujące jest życie tych bezkręgowców. Warsztaty organizowane są w ramach projektu nagrodzonego w konkursie eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Koordynatorem projektu jest Paweł Mazurkiewicz, doktorant Kolegium MISMaP UW, badający zachowania mrówek, który analizuje m.in. czynniki wpływające na rozwój zachowań agresywnych u tych owadów. O warsztatach poinformowano na stronie UW.

"Kiedy patrzy się zarówno na pojedynczą robotnicę, jak i zbiorczo na całą kolonię, czyli swoisty superorganizm, można dostrzec różne ciekawe procesy. Do dziś badacze zastanawiają się, czy owady mogą odczuwać ból świadomie, czy tylko mają zmysł bólu, czyli nocycepcję, ale świadomie go nie odczuwają. Wiemy, że jeśli owad wyczuwa niebezpieczeństwo albo w danym miejscu dzieje się coś złego, pozostawi tam feromony alarmowe mówiące innym osobnikom +uwaga, niebezpieczeństwo+ lub pomóżcie+" – wyjaśnia biolog.

Pasją odkrywania tajemnic życia mrówek doktorant chętnie dzieli się z innymi, szczególnie z dziećmi, uczniami i studentami. Dlatego organizuje warsztaty myrmekologiczne przeznaczone dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów.

Tygodniowe spotkania odbędą się w Mikołajkach w hydrobiologicznej stacji terenowej Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Pierwszy turnus zaplanowano między 31 sierpnia a 6 września. Drugi ma się odbyć od 7 do 14 września.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wysłać zgłoszenie wraz z listem motywacyjnym na adres: warsztaty.myrmekologiczne@gmail.com . Termin zgłoszeń upływa pod koniec lipca. Liczba miejsc jest ograniczona.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020