Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
01.08.2015 aktualizacja 01.08.2015

Kwaśne środowisko żołądka ewoluowało, by chronić przed zatruciem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Silnie kwaśne środowisko żołądka ewoluowało nie po to, by pomagać w organizmowi trawieniu, ale by chronić go przed zatruciem pokarmowym. Wnioski z analiz danych nt. żołądków oraz diety ptaków i ssaków przedstawiono w "PLOS ONE".

"Zaczęliśmy ten projekt, by lepiej zrozumieć związek pomiędzy kwaśnym środowiskiem żołądka, dietą i mikroorganizmami, jakie żyją w przewodach pokarmowych ptaków i ssaków" - mówi jedna z autorek badania, DeAnna Beasley z North Carolina State University (USA). Naukowcy liczyli na to, że wnioski z badań na zwierzętach choć w części można będzie przenieść na człowieka, tworząc kontekst do zbadania wpływu żołądka człowieka na mikroorganizmy układu pokarmowego i nasze zdrowie.

Autorzy publikacji, naukowcy z USA, przekopali dostępną literaturę nt. kwaśnego środowiska żołądka u ptaków i ssaków, znajdując dane na temat 68 gatunków.

Idąc tym tropem zgromadzili dane na temat naturalnych zwyczajów żywieniowych każdego z nich. Późniejsze analizy pozwoliły im ustalić, jak mają się zachowania żywieniowe do zakwaszenia treści żołądka.

Okazało się, że padlinożercy, czyli gatunki, których dieta oznacza największe ryzyko zakażenia mikroorganizmami, mają bardziej kwaśną zawartość żołądka. Dzięki temu ich żołądek działa jak filtr i kontroluje, które mikroorganizmy mogą się przedostać dalej i trafić do jelit.

Beasley sugeruje, że u badanych gatunków zwierząt należy teraz poddać analizie ekosystemy mikroorganizmów żyjących w jelitach. To pozwoli sprawdzić, jak ewoluowały. Warto też ustalić, czy u zwierząt o większym zakwaszeniu soków żołądkowych populacje mikroorganizmów jelitowych są stosunkowo bardziej, czy może mniej zróżnicowane. A może w ich układach pokarmowych żyją mikroorganizmy potrafiące przetrwać nawet w kwaśnym środowisku? - zastanawia się badaczka.

Autorów badania zaskoczyło, że choć ludzie należą do gatunków wszystkożernych, to zakwaszenie soków w ich żołądkach jest dość duże, typowe raczej dla padlinożerców. Powołując się na inne publikacje naukowcy ci zauważają również, że niektóre zabiegi medyczne (operacje albo środki zobojętniające) mogą silnie zmienić skalę zakwaszenia żołądka u człowieka.

"To każe postawić pytania dotyczące tego, jak ludzie ewoluowali, a także o związki naszego gatunku z pokarmem na przestrzeni dziejów i to, jak zachodzące dziś zmiany w diecie i medycynie wpływają na nasze żołądki, florę jelitową, i na nasze zdrowie" - mówi Beasley. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024