Muzyka uwalnia od bólu

Rys. Fotolia
Rys. Fotolia

Słuchanie muzyki przed, podczas oraz po operacji chirurgicznej może zmniejszać ból i uspokajać – informuje pismo Lancet.

Analizując wyniki 70 badań przeprowadzonych na 7000 pacjentów naukowcy z Queen Mary University w Londynie wykazali, że pacjenci chirurgiczni, którzy słuchali muzyki byli po operacji spokojniejsi i potrzebowali mniej środków przeciwbólowych. Jednak muzyka nie skracała (przynajmniej w sensie dosłownym) pobytu w szpitalu.

Dane dotyczące pacjentów słuchających muzyki porównywane były z niesłuchającymi, mającymi założone słuchawki (bez muzyki) oraz słuchającymi białego szumu. Korzystne działanie muzyki było widoczne nawet w przypadku pacjentów poddanych znieczuleniu ogólnemu.

Naukowcy pragną, aby szpitale propagowały wśród pacjentów przynoszenie do szpitala odtwarzaczy muzycznych z listą ulubionych utworów. Kierująca badaniami dr Catherine Meads twierdzi, że album Dark Side of the Moon zespołu Pink Floyd pomógł jej złagodzić ból w trzy godziny po przebytej w kwietniu operacji stawu biodrowego.

Jak powiedziała, muzyka to bezpieczna, tania i nieinwazyjna opcja, która powinna "być dostępna dla wszystkich osób po operacji".

Jesienią w Royal London Hospital ma być przeprowadzony kolejny eksperyment z udziałem 40 kobiet poddanych cesarskiemu cięciu lub histeroskopii i (wziernikowaniu macicy). Dzięki poduszce z wbudowanymi głośnikami będą mogły słuchać wybranych przez siebie utworów.

Nawiązując do wyników innych badań wskazujących, że muzyka na sali operacyjnej może rozpraszać personel, dr Meads ostrzegła, że należy zadbać, aby muzyka odtwarzana podczas zabiegu nie zakłócała komunikacji zespołu medycznego.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Hubble’a poluje na małe planetoidy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera