Uczelnie i instytucje

Wydział UMK z prestiżową akredytacją biznesową AACSB

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżową akredytację biznesową AACSB. UMK jest pierwszą i jedyną publiczną uczelnią w Polsce, która może pochwalić się tym wyróżnieniem.

AACSB International (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) to najdłużej działająca na świecie organizacja, akredytująca szkoły wyższe realizujące programy nauczania z zakresu ekonomii, zarządzania, finansów i rachunkowości na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. W 2016 roku będzie obchodziła setne urodziny. Symbol „AACSB Accredited” stanowi rozpoznawalny na całym świecie znak jakości oznaczający, że dana instytucja edukacyjna spełnia najwyższe standardy.

"Akredytacja AACSB jest wyjątkowo wysoko ceniona zarówno na międzynarodowym rynku edukacyjnym, jak i w środowisku biznesowym" - informuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie akredytację posiada mniej niż 5 proc. wszystkich szkół biznesu na świecie: łącznie 740 instytucji z 50 krajów, w tym takie renomowane uczelnie jak Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Yale University, London Business School, HEC School of Management (Paris) czy Instituto de Empresa (IE) Business School. Wśród polskich szkół wyższych do tej pory mogła się nią szczycić Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Od samego początku w koncepcji działalności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mieściło się prowadzenie badań naukowych oraz nauczanie w dziedzinie ekonomii. Stąd, jeden z czterech powołanych w końcu 1945 roku wydziałów Uniwersytetu nazwano Wydziałem Prawno-Ekonomicznym. Natomiast z powodu braku specjalistów wyższe studia ekonomiczne w toruńskiej uczelni powołano dopiero w 1968 roku. Wówczas Minister Oświaty i Wychowania powołał w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Instytut Ekonomiczny, funkcjonujący na prawach wydziału. Z początkiem roku akademickiego 1968/69 w Instytucie Ekonomicznym UMK pracowało 22 pracowników naukowo-dydaktycznych. Instytut przyjął też pierwszych 66 studentów. W styczniu 1993 roku Senat UMK zmienił nazwę Wydziału na Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, dostosowując ją do zmieniających się kierunków badań naukowych oraz programów kształcenia studentów.

Wydział współpracuje z krajowymi oraz zagranicznymi szkołami wyższymi i ośrodkami naukowymi. Wspólnie z Dominican University w Chicago realizuje studia Executive Master of Business Administration (EMBA), akredytowane przez prestiżowe komisje amerykańskie: North Central Association of Colleges (NCA) oraz The Association of Collegiate Business Schools and Programs (ACBSP). W ramach zawartych umów współpracuje także z wieloma uczelniami zagranicznymi w tym: z uniwersytetami Nottingham Trent i Hull (Anglia), Angers (Francja), w Bambergu, Monachium, Oldenburgu i Rostocku (Niemcy), Uniwersytetem Technicznym w Atenach, Wyższą Szkołą Techniczną w Brnie oraz Wyższą Szkołą Techniczną w Hadze (Holandia).

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera