Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
15.09.2015 aktualizacja 15.09.2015

W czwartek inauguracja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dziesięć miast i setki spotkań z nauką: pokazów, warsztatów, wykładów czeka na uczestników XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, którego inauguracja odbędzie się już w czwartek 17 września. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "Światło nauki".

Dolnośląski Festiwal Nauki jest organizowany już po raz osiemnasty. Między 18 a 23 września odbędzie się we Wrocławiu. Później popularyzatorzy nauki odwiedzą kolejno: Legnicę (24-25 września), Głogów (30 września-2 października), Zgorzelec (1-2 października), Jelenią Górę i Bystrzycę Kłodzką (8-9 października), Wałbrzych (12-30 października), Dzierżoniów (15-16 października), Ząbkowice Śląskie (21-23 października) oraz Lubin (22-23 października).

Wrocławska inauguracja odbędzie się w czwartek 17 września w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpocznie ją hejnał Festiwalu – trio trąbek Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przygotowane przez prof. Igora Cecocho i Piotra Bugaja.

"Tegoroczna inauguracja będzie wyjątkowa. Senat Uniwersytetu Wrocławskiego postanowił nadać profesorowi Shūji Nakamurze, japońskiemu fizykowi, tytuł doktora honoris causa. Nasz gość jest wynalazcą diody emitującej niebieskie światło i laureatem Nagrody Nobla z fizyki za rok 2014" - informuje Agata Dobosz z biura Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Inauguracyjny wykład "Niebieskie LEDy - klucz do oszczędności energii i... pieniędzy" wygłosi zaś prof. Detlef Hommel.

Wiele festiwalowych imprez będzie nawiązywało do hasła przewodniego "Światło nauki". Pierwszy wykład festiwalu pt. "Światło - ciemność w kulturze i literaturze" wygłosi dr hab. Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Goście Festiwalu będą mogli wysłuchać debaty oksfordzkiej "Nauka w nowym świetle - jak osiągnięcia nauki wpływają na codzienne życie", posłuchać o zjawisku bioluminescencji czy białkach fluorescencyjnych. Specjaliści Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przygotowali zajęcia pt. "Światło a zdrowie psychiczne", a architekci z Politechniki Wrocławskiej wyjaśnią, jaki jest wpływ światła na nastrój w budynkach sakralnych.

"Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy" - zaznaczają organizatorzy na stronie Festiwalu.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024