Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
17.09.2015 aktualizacja 17.09.2015

W Mediolanie rozpoczął się konkurs dla młodych naukowców EUCYS 2015

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W czwartek rozpoczął się w Mediolanie 27. Konkurs Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2015) . Potrwa do 22 września. Polskę reprezentuje pięć osób.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS (EU Contest for Young Scientists) prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Najlepsi młodzi uczeni mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

Na finałach EUCYS 2015, organizowanych pod patronatem prezydenta Włoch, Polskę reprezentują dwie specjalistki od biotechnologii, dwaj fizycy i astronomka. Ogółem do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 103 prac.

Dominika Bakalarz z Opola i Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego opracowały Origami BioBandage –- mający wiele potencjalnych zastosowań w medycynie bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste.

Michał Bączyk z Ostrowi Mazowieckiej i Paweł Czyż z Nadarzyna badali zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego (zbudowanego z połączonych rurkami butelek). Krótko mówiąc - im więcej opróżnianych butelek, tym większy chaos i nieprzewidywalność.

Paulina Drożak z Lublina korzystając z powszechnie dostępnych danych odkryła nieznane dotychczas zależności pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi i wybranymi cechami aktywności słonecznej.

Wszystkie projekty konkursowe powstały jeszcze przed podjęciem studiów przez ich autorów.

W roku 2014 finał EUCYS zorganizowano w Warszawie. Mediolan, w którym obecnie trwa także EXPO 2015, gościł uczestników konkursu już wcześniej - w roku 1997. Polską edycję EUCYS (czyli krajowe eliminacje oraz wyjazd na finały) od 1995 roku organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Międzynarodowe jury nagrodziło już 33 projekty z naszego kraju (łącznie 41 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 22 dodatkowe.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024