19.08.2019
PL EN
21.09.2015 aktualizacja 21.09.2015

Zgłoszenia do Złotego Medalu Chemii tylko do 16 października

Złoty Medal Chemii. Fot. materiały prasowe Złoty Medal Chemii. Fot. materiały prasowe

Tylko do 16 października tegoroczni licencjaci i młodzi inżynierowie mogą zgłaszać swoje prace dyplomowe do prestiżowego konkursu Złoty Medal Chemii. Na zwycięzcę czeka m.in. 10 tys. złotych. Zwycięzców poznamy 1 grudnia w Warszawie.

Konkurs organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont Poland, skierowany jest do autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich, napisanych i obronionych w roku akademickim 2014/15. Zgłaszane do konkursu prace muszą obejmować tematyką chemię lub jej pogranicze z biologią i fizyką. W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną wyróżnienia w kategoriach: rolnictwo i żywność, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane.

"Polscy uczeni wnieśli wybitny wkład w rozwój naszej cywilizacji. To bardzo ważne, aby przyszłe pokolenia polskich naukowców mogły i chciały dokonywać równie przełomowych odkryć. Organizując konkurs Złoty Medal Chemii chcemy im w tym pomóc" – mówi dyrektor IChF PAN, prof. Robert Hołyst.

Młodzi naukowcy mogą nadsyłać swoje prace do 16 października, za pośrednictwem strony www.zlotymedalchemii.pl. Na laureata Złotego Medalu Chemii czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych.

Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia będą: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło blisko 50 studentów i studentek z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2014 trafił do rąk Michała Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę licencjacką, dotyczącą badania katalizy międzyfazowej za pomocą generacji drugiej harmonicznej. Młody naukowiec kończy studia i pracuje w Katedrze Fizyki Laserów na Uniwersytecie Friedricha-Alexandra w Erlangen/Norymberga, w jednym z najlepszych zespołów zajmujących się zjawiskami ultraszybkimi.

"Udział w konkursie pozwolił mi na uzyskanie cennych doświadczeń, a wygrana była dużym wyróżnieniem i docenieniem mojej trzyletniej pracy naukowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego" – mówi Michał Hamkało. "Nagroda jest również pomocna w rozwoju kariery naukowej. Została ona doceniona przez moich współpracowników ze Stanford University" - dodaje.

Lista finalistów konkursu zostanie ogłoszona 6 listopada. Następnie 16 listopada zaprezentują oni swoje prace w siedzibie IChF PAN. Wtedy też wyłonieni zostaną laureaci konkursu. Uroczysty finał piątej edycji Złotego Medalu Chemii i ogłoszenie laureatów odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2019