08.07.2020
PL EN
01.10.2015 aktualizacja 01.10.2015

Kielce/ Uniwersytet Jana Kochanowskiego zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 12,5 tys. osób będzie studiowało od października na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia, która w czwartek zainaugurowała rok akademicki 2015/2016, uruchomiła cztery nowe kierunki studiów: lekarski, kosmetologię, wychowanie fizyczne i prawo.

Gościem uroczystości był szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. W opinii ministra obserwowany w ostatnich latach rozwój kieleckiego uniwersytetu - m. in. pod względem rozbudowy bazy dydaktycznej - to typowa dla polskich ostatnich lat „historia sukcesu”.

„Centrum Edukacji Artystycznej, Centrum Języków Obcych czy Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu (wybudowane na UJK – PAP), to miejsca, które są symbolem nowoczesności polskiej nauki, jej sukcesu ostatnich lat i wielkiego wyzwania, które przed nią stawiamy. Możemy tylko życzyć, by ten sukces był przekuwany (…) w naukę pracę, innowacyjność, podejmowanie wielkich wyzwań. Pokazywanie jak polska nauka może wyznaczać tempo polskich zmian, jak może realizować wielki wymiar wielkich zamierzeń” – podkreślił w swoim wystąpieniu szef MSZ.

Jak zauważył podczas inauguracji rektor UJK prof. Jacek Semaniak, uruchomienie kierunku lekarskiego otwiera „nowy rozdział w dziejach uczelni i akademickich Kielc”. Rektor przypomniał, że studenci tego kierunku, będą korzystali z nowoczesnych laboratoriów i pomieszczeń nowego gmachu Wydziału Lekarskiego. Budynek, który wzniesiono i wyposażono m.in. dzięki funduszom unijnym, oddano do użytku przed kilkoma miesiącami. Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych będą kliniki prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Jak mówił Semaniak, nie byłoby możliwości uruchomienia studiów z wychowania fizycznego, gdyby nie zakończona wiosną inwestycja budowy uczelnianego Centrum Rehabilitacji i Sportu. „Powołanie tego kierunku nawiązuje do wieloletnich tradycji sportowych uczelni i doświadczeń związanych z kształceniem nauczycieli wf, m. in. w ramach studiów podyplomowych” – zaznaczył rektor.

Zebrani na uroczystości w auli rektoratu, minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych w ostatnim czasie pracowników uczelni, także byłego jej rektora prof. Mirosława Niziurskiego.

O rozpoczęcie studiów na UJK w 2015 r. ubiegało się 11 tys. osób - to o 4,5 tys. więcej, niż w 2014 r.

Pierwszy rok studiów I i II stopnia rozpoczęło niemal 4,5 tys. osób. W tej liczbie jest ponad stu cudzoziemców. To głównie Ukraińcy, ale są też studenci z Mołdawii, Serbii, Chorwacji. W ramach programu Erasmus, w Kielcach będzie studiowało też kilkanaście osób m. in. z Włoch i Hiszpanii.

Najbardziej oblegany był kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce na studiach dziennych ubiegały się ponad 42 osoby. Dużą popularnością cieszyły się też dwa inne nowe kierunki: kosmetologia (5,2 osób na miejsce) - tu limit przyjęć wyczerpano w pierwszym naborze oraz prawo (2,6 osób na miejsce).

Popularne podczas tegorocznego naboru były też: fizjoterapia (4,9 osób na miejsce), finanse i rachunkowość (4,08 osób na miejsce), pielęgniarstwo (3,9 osób na miejsce). Na jedno miejsce na biologii starało się 3,13 kandydatów, biotechnologii - 2,8, a chemii - 2,65.

Słabym zainteresowaniem cieszyła się fizyka, dlatego zdecydowano się nie uruchamiać tego kierunku – chętni będą mogli studiować fizykę techniczną. Nie będzie uruchamiana także militarystyka historyczna.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Prowadzi zajęcia na 41 kierunkach. UJK zatrudnia 1395 osób, w tym 859 nauczycieli akademickich. Uczelnia posiada trzy uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 11 tytułu naukowego doktora.

Etapy rozwoju kieleckiej uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.

Od 1969 r. mury uczelni opuściło ponad 137 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ agz/

Copyright © Fundacja PAP 2020