27.06.2019
PL EN
23.10.2015 aktualizacja 23.10.2015

USA: rejestr dronów pilnie potrzebny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W USA pilnie potrzebny jest ogólnokrajowy rejestr dronów i ich właścicieli – twierdzi cytowany przez BBC News amerykański sekretarz transportu Anthony Foxx.

Dzięki rejestrowi łatwiej byłoby pociągnąć władciciela do odpowiedzialności w przypadku niebezpiecznego zastosowania zdalnie sterowanych pojazdów latających. Jak zaznaczył Foxx, rejestracja bezzałogowego statku powietrznego pomoże zbudować kulturę odpowiedzialności, zwłaszcza w przypadku nowych użytkowników, którzy nie mają doświadczenia dotyczącego funkcjonowania w amerykańskiej przestrzeni powietrznej. Zwiększy to bezpieczeństwo publiczne – zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

Została już powołana grupa zadaniowa mająca zająć się tym zagadnieniem – jej raport oczekiwany jest pod koniec przyszłego miesiąca. Chodzi między innymi o rozróżnienie, które drony powinny być rejestrowane, a które uznane za niegroźne zabawki niewymagające rejestracji. Zbliża się Boże Narodzenie i według prognoz drony mogą być szczególnie popularnym prezentem świątecznym.

Plany mają poparcie kilku grup z branży lotnictwa, w tym Międzynarodowego Stowarzyszenia Bezzałogowych Statków Powietrznych (AUVSI), która współpracuje z grupą zadaniową.

Problem stał się wyraźnie widoczny po kilku zgłoszonych incydentach z dronami, które przeszkadzały odpowiednim służbom w gaszeniu pożarów oraz pomocy ofiarom innych zagrożeń.

Stowarzyszenie National Press Photographers(NPPA), które prowadzi kampanię przeciwko realizacji niektórych ustaw dotyczących dronów zgodziło się w zasadzie z ideą bazy danych, ale zakwestionowało jej skuteczność w zapobieganiu niebezpiecznemu korzystaniu z dronów.

"Faktem jest, że w większości przypadków, gdy zaobserwowano drony, nie udawało się ich przechwycić - powiedział BBC News prawnik NPPA Mickey Osterreicher.

Dodał, że nowe regulacje nie zapobiegną niewłaściwemu korzystaniu z tych urządzeń – podobnie jak w przypadku osób jeżdżących samochodem bez prawa jazdy czy ubezpieczenia. „Naprawdę nie ma rozwiązań legislacyjnych, które zapobiegłyby głupocie” – powiedział.

Gubernator Kalifornii Jerry Brown ostatnio odrzucił propozycję, aby służby ratownicze miały możliwość elektronicznego zakłócania działania dronów w rejonach dotkniętych klęską żywiołową. Projekt zyskał poparcie po incydencie w północnej Kalifornii, kiedy to walczący z niszczycielskim pożarem strażacy musieli wstrzymać loty helikopterów z powodu niebezpieczeństwa zderzenia z dronem. Sprzeciwiali się jednak użytkownicy dronów, w tym NPPA. W liście do gubernatora przedstawiciele tej ostatniej organizacji argumentowali, że mediom byłoby zbyt trudno uzyskiwać atrakcyjne materiały za pomocą dronów.

Po oddaleniu proponowanego prawa, Brown powiedział, że zgodził się z tymi, którzy uważali, że w ten sposób powstałoby prawne pole minowe dla hobbystów właścicieli latających pojazdów bezzałogowych działających w ramach istniejących przepisów.(PAP)

pmw/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2019