Test wykrywa problemy z rozpoznawaniem twarzy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki nowemu testowi łatwiej będzie diagnozować prozopagnozję – trudności z rozpoznawaniem twarzy – informuje serwis BBC News.

Prozopagnozja to problem co setnej osoby. W szczególnie ciężkich przypadkach mają one problemy nawet z rozpoznawaniem członków rodziny czy przyjaciół. Łagodniejsze (choć nadal stresujące) formy mogą być trudne do zdiagnozowania - stąd konieczność opracowania testu.

Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy ze swojego problemu, uważając że mają "złą pamięć do twarzy". Prozopagnozja jest całkowicie niezwiązana z inteligencją czy zdolnością do zapamiętywania. Osoby z prozopagnozją często wykorzystują do rozpoznawania innych ludzi takie znaki szczególne jak fryzura, ubranie czy głos.

Lekarze mogą korzystać z testów komputerowych, aby zobaczyć, czy ludzie dostrzegają znane twarze oraz rozpoznają zestaw nieznanych twarzy. Teraz dr Richard Cook oraz dr Punit Shah z Londynu opracowali 20-punktową ankietę, która pomaga zmierzyć nasilenie problemów z rozpoznawaniem twarzy. Za każde pytanie można dostać maksimum pięć punktów, co w sumie daje ich 100.

Jak wyjawiła dziennikarzom BBC pewna anonimowa osoba: „Moim największym problemem jest dostrzeganie różnić pomiędzy zwykłymi ludźmi, zwłaszcza mającymi twarze o niewielu specyficznych cechach. Pracuję w szpitalu zatrudniającym bardzo dużo pracowników i często się przedstawiam kolegom, z którymi pracowałem już kilka razy. Często też mam problemy z rozpoznawaniem mojej sąsiadki, mimo że jesteśmy sąsiadami już od ośmiu lat. Często zmienia ubrania, fryzurę i kolor włosów. Kiedy staram się rozpoznać ludzi, próbuję korzystać ze wskazówek technicznych, takich jak ubranie, fryzura, blizny, okular, sposób mówienia i tak dalej."(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera