Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
18.11.2015 aktualizacja 18.11.2015

Innowacyjne leki i CyberOko wśród zwycięzców Prix Galien Polska 2015

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Leki stosowane w leczeniu zaawansowanych nowotworów oraz szczepionkę zapobiegającą sześciu chorobom zakaźnym uznano za najbardziej innowacyjne opracowania lecznicze trzeciej polskiej edycji międzynarodowego konkursu Prix Galien 2015.

Listę zwycięzców polska kapitała Nagrody ogłosiła we wtorek wieczorem podczas uroczystej gali w Warszawie. Przewodniczyli jej prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz prof. Grażyna Rydzewska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Nagroda Prix Galien przyznawana jest firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty. Pod uwagę brane są cztery kategorie: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjne rozwiązanie informatyczne dla medycyny.

W kategorii innowacyjny produkt leczniczy w lecznictwie otwartym za największe osiągnięcie polska kapituła nagrody uznała pertuzumab - nowej generacji lek stosowany w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2-dodatniego. Preparat ten w skojarzeniu z innymi lekami przedłużył życie chorych z przerzutowym tego typu nowotworem średnio do pięciu lat. Jest on nowym standardem w pierwszej linii leczenia uogólnionego raka piersi HER2-dodatniego.

Za najbardziej innowacyjne produkty lecznicze w lecznictwie zamkniętym uznano dwa nowej generacji leki immunoterapeutyczne. Jeden z nich o nazwie niwolumab stanowi przełom w leczeniu pacjentów z zaawansowanym czerniakiem oraz rakiem płuca. Drugi to pembrolizumab wykorzystywany w nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniaku, wyjątkowo złośliwym nowotworze skóry.

W kategorii „innowacyjna szczepionka” pierwsze miejsce zajęła szczepionka skojarzona zapobiegająca sześciu chorobom zakaźnym. Wytwarzana jest w postaci jednodawkowej ampułko-strzykawki do bezpośredniego użycia, co pięciokrotnie minimalizuje możliwość popełnienia błędu podczas wykonywania szczepienia.

W kategorii „innowacyjne odkrycie naukowe” polska kapituła nagrody za najważniejsze osiągnięcie uznała PolyCell, termoczułe podłoża stosowane w hodowli arkusza komórek własnych pacjenta, które wspomagają leczenie oparzeń i trudno gojących się ran. Opracowali je specjaliści Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu.

Równorzędne wyróżnienie przyznano prof. Markowi Woynarowskiemu z Centrum Zdrowia Dziecka za metodę leczenia uporczywie nawracających pooparzeniowych zwężeń przełyku przy użyciu sondy-protezy przełykowej.

W kategorii „innowacyjny wyrób medyczny” nie przyznano żadnego wyróżnienia.

W czwartej kategorii -„rozwiązanie informatyczne dla medycyny” - za najbardziej innowacyjne uznano „CyberOko” – metodę i technologię diagnozowania stanu świadomości oraz stymulowania pacjentów po urazie mózgu (będących w śpiączce lub w stanie wegetatywnym). Opracował ją prof. dr hab. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.

Konkurs Prix Galien odbywa się w 17 krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej.

W 2014 roku nagrodę międzynarodową (za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii) zdobył polski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

Nagrodę Prix Galien ufundował w 1970 r. we Francji farmaceuta Roland Mehl; jego intencją było promowanie znaczących i najbardziej przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat, nagroda zyskała prestiż i uznanie na całym świecie. Uważana jest za największe wyróżnienie w zakresie urządzeń medycznych po Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, utalentowanego eksperymentatora, anatoma i filozofa, którego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój nauki.

Jednym z patronów medialnych polskiej edycji konkursu jest Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ agt/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024