Stereotypy pogarszają słuch i pamięć

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Negatywne stereotypy dotyczące starości przyczyniają się do tego, że starzejący się ludzie gorzej widzą i zapamiętują – informuje pismo " Psychology and Aging."

Naukowcy z University of Toronto (Kanada) zaobserwowali, że starsze osoby, które mają negatywne odczucia dotyczące starzenia się, mogą tracić zaufanie do swojej zdolności słyszenia i zapamiętywania, co jeszcze pogarsza sytuację.

"Uczucia ludzi dotyczące bycia coraz starszym wpływają na ich funkcje sensoryczne i poznawcze - wyjaśnia Alison Chasteen, profesor Wydziału Psychologii University of Toronto i główna autorka badań. - Te uczucia są często zakorzenione w stereotypach o byciu coraz starszym i uwagach dotyczących słabnącego słuchu i pamięci, wygłaszanych przez otaczających ich ludzi”.

Podczas badania naukowcy zajęli się trzema zmiennymi - poglądami na temat starzenia się, samopostrzeganiem swojej zdolności do słyszenia i zapamiętywania oraz faktyczną wydolnością obu tych funkcji - aby odkryć powiązania między nimi.

Badana grupa liczyła 301 osób pomiędzy 56. a 96. rokiem życia. Przeprowadzono u nich standardowy test słuchu oraz badania pamięci. Następnie badani odpowiedzieli na serie pytań odnoszących się do ich oceny własnego słuchu i pamięci – na przykład tego, czy dobrze zapamiętują nazwiska albo czy łatwo im rozmawiać przez telefon.

By sprawdzić, jak zapatrują się na starzenie, proszono ich, aby wyobrazili sobie 15 scenariuszy (na przykład wypadek samochodowy, do którego zdaniem innych mogła doprowadzić ich niesprawność) i ocenili własne obawy związane z wiekiem. Pytano także o samotność, utratę niezależności, zapominanie i zadowolenie z życia.

"Ci, którzy mieli negatywne poglądy dotyczące starzenia się i wierzyli, że mają problemy ze słyszeniem i zapamiętywaniem, często także źle wypadali w badaniach słuchu i pamięci" - powiedziała Chasteen. "Wiedząc, że zmiana tego, jak osoby starsze postrzegają same siebie może poprawić ich zdolność do słyszenia i zapamiętywania, możemy rozwinąć działania mające na celu poprawę jakości ich życia" - dodała. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera