Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
22.12.2015 aktualizacja 22.12.2015

Coraz cieplejsze jeziora

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zmiany klimatu powodują, że jeziora na całym świecie gwałtownie się ogrzewają, co zagraża zasobom słodkiej wody i ekosystemom na całej Ziemi - ostrzegają autorzy badania prowadzonego na sześciu kontynentach. Ich wnioski opisano w "Geophysical Research Letters".

W badaniach uczestniczyło ponad 60 naukowców, którzy wykorzystali kombinację pomiarów, prowadzonych bezpośrednio w terenie i z satelity. W ramach tych badań przez co najmniej ćwierć wieku monitorowano ponad 235 jezior. To tylko mała część jezior, jakie istnieją na świecie. Badane akweny były jednak na tyle duże, że mieszczą w sobie w sumie ponad połowę słodkiej wody na świecie.

Jeziora ocieplają się szybciej niż oceany i sama atmosfera: średnio 0,61 stopnia co 10 lat - ustalili autorzy badania.

Zauważają też, że ocieplenie przejawia się na różne sposoby. Np. daleko na północy Ziemi jeziora szybciej tracą swoją zimową pokrywę lodową. W wielu miejscach Ziemi obserwuje się też obecnie mniej chmur - co oznacza, że do jezior dociera coraz więcej nagrzewających je promieni słońca. Jeziora w tropikach są natomiast narażone na większą ilość promieniowania słonecznego, i kontakt z coraz cieplejszym powietrzem.

Temperatury w obu regionach (na północy i w tropikalnych) rosną szybciej, niż przeciętna dla Ziemi. Co każde dziesięć lat jeziora na północy Ziemi ocieplają się o 1,3 st. C., a jeziora w tropikach - o 0,95 st. C.

Zdaniem autorów badania ocieplenie jezior może oznaczać poważne, konkretne konsekwencje. Np. związane z zakwitami sinic, które pozbawiają wodę tlenu. Eksperci szacują, że w najbliższym wieku (przy obecnym tempie ocieplenia) zakwity sinic mogą stać się częstsze o 20 proc. Około 5 proc. tych zakwitów będzie toksycznych dla ryb i innych zwierząt.

Eksperci spodziewają się, że w najbliższej dekadzie aż o 4 proc. wzrosną emisje metanu, agresywnego gazu cieplarnianego, który wpływa na atmosferę 20 razy silniej, niż dwutlenek węgla.

Temperatura jest jedną z najważniejszych cech wody. Jej wysokość jest punktem odniesienia, od którego zależy wiele innych właściwości. Temperatura wody ma wpływ m.in. na zachodzenie procesów życiowych, które wyewoluowały tak, że mogą się odbywać w ściśle określonych warunkach.

Kiedy jednak temperatura zmienia się zbyt szybko i mocno odbiega od normy, wówczas gwałtownie zmieniają się też inne, zależne od niej procesy. Żyjące w jeziorach organizmy żywe, nieprzystosowane do nowych warunków, mogą się w efekcie gwałtownie zmienić albo wręcz powymierać.

Naukowcy dowiedli, że w jeziorach o coraz wyższej temperaturze zmniejsza się tempo powstawania nowej materii organicznej (poprzez m.in. fotosyntezę prowadzoną przez rośliny) - wynika z badania prowadzonego przez współautorkę badania, geolog z Illinois State University Catherine O\'Reilly.

Jeziora o ciepłej wodzie doświadczają mniej dramatycznych wzrostów temperatur, ale ich wody mogły już niemal osiągnąć najwyższe temperatury, znośne dla ryb - mówi jedna z autorów pracy, Stephanie Hampton z Washington State University. To szczególnie ważne dla Wielkich Jezior Afrykańskich, które mieszczą jedną czwartą światowych zapasów słodkiej wody i stanowią ważne źródło ryb i pokarmu.

"Jeziora są ważne, gdyż społeczeństwo jest zależne od wód powierzchniowych w kontekście szerokiej gamy zastosowań: nie tylko jako wody pitnej, ale też w związku z produkcją różnych dóbr i energii, nawadniania czy podtrzymania upraw" - mówi Hampton. - Białko ryb słodkowodnych jest szczególnie ważne dla ludzi z rozwijających się części Ziemi".

"Nasza wiedza na temat tego, jak jeziora reagują na zmiany w globalnej skali, była dotychczas wybrakowana" - zauważa Henry Gholz, dyrektor programowy z Division of Environmental Biology w National Science Foundation - instytucji, która finansowała badania. - "To sprawiało, że prognozowanie przyszłości jezior, a także związanych z nimi form życia i otoczenia, stanowiło naprawdę duże wyzwanie. Te nowo przedstawione trendy stanowią sygnał ostrzegawczy dla naukowców i obywateli, m.in. osób zarządzających zasobami wodnymi i tymi, które są zależne od łowisk słodkowodnych". (PAP)

zan/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024