15.09.2019
PL EN
08.03.2016 aktualizacja 08.03.2016

Zdolność radzenia sobie ze stresem może być związana z ryzykiem demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby, które nie radzą sobie dobrze ze stresem w młodości częściej mają gorszą pamięć i inne zdolności poznawcze w średnim wieku – wykazało badanie, które publikuje pismo „Neurology”.

Naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia w Bethesda (Maryland, USA) wraz z kolegami z innych ośrodków naukowych w USA oraz z Uniwersytetu w Genewie przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 3 tys. osób urodzonych w latach 1955-68, w ramach studium o akronimie CARDIA. Na początku, gdy badani byli w wieku ok. 25 lat, sprawdzono ich zdolność radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz poziom ich wrogości wobec innych ludzi (czyli negatywnej postawy wobec innych, skłonności do negatywnych ocen, gniewu, podejrzliwości). Wszyscy przeszli też testy oceniające zdolności poznawcze, takie jak pamięć werbalna, sprawność psychomotoryczna oraz funkcje wykonawcze (czyli np. planowanie i organizowanie). Powtórzono je gdy uczestnicy badania byli w średnim wieku.

W ciągu 25 lat sprawdzano występowanie objawów depresji u uczestników badania oraz zebrano informacje na temat tego, czy doświadczyli dyskryminacji. W analizie uwzględniono także poziom wykształcenia pacjentów, występowanie u nich czynników ryzyka choroby serca (m.in. palenie papierosów i picie alkoholu).

Okazało się, że osoby, które w młodym wieku gorzej radziły sobie ze stresem, miały gorsze zdolności pamięciowe i inne zdolności poznawcze ok. 50-tki, w porównaniu z osobami, które w młodości nie miały problemów w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi. Zależność między poziomem wrogości a sprawnością umysłową w średnim wieku była mniej wyraźna.

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że działania promujące bardziej pozytywne nastawienie do innych ludzi oraz nauka umiejętności radzenia sobie ze stresem mogłyby mieć wpływ na spowolnienie tempa rozwoju demencji.

„Wiele różnych czynników wpływa na zdolności pamięciowe i sprawność myślenia danej osoby, a to badanie sugeruje, że należy do nich również zdolność radzenia sobie ze stresem” – komentuje niebiorąca udziału w badaniach dr Rosa Sancho z organizacji Alzheimer\'s Research UK.

Jej zdaniem niezbędne są dalsze prace, które pozwolą wyjaśnić, czy cechy osobowości, takie jak zdolność radzenia sobie ze stresem, wpływają na ryzyko demencji. Autorzy najnowszej pracy wykazali jedynie, że mniejsze umiejętności zwalczania stresu mają związek z szybszym pogarszaniem się sprawności umysłowej, a żeby wykazać, czy przekłada się to na występowanie demencji trzeba by prowadzić dłuższe badania.

Dr Sancho przypomina, że zgodnie z aktualnymi zaleceniami najlepszym sposobem na to, by na długo zachować sprawność mózgu jest regularna aktywność fizyczna i umysłowa, zdrowa dieta, utrzymywanie w normie ciśnienia tętniczego oraz stężenia cholesterolu we krwi, niepalenie papierosów i nienadużywanie alkoholu. (PAP)

jjj/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2019